• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruská FSB prezradila, aké informácie sa snažil získať estónsky diplomat – špión

    6-8-2021 Zem & Vek 78 1001 slov zprávy
     
    Foto: Nac.gov.ru

    Estónskeho konzula Marta Lättejo, ktorého pred mesiacom zadržala ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) a ktorý do 48 hodín musel opustiť Rusko, nasledoval ďalší jeho kolega, tiež diplomat – špión. V prvom prípade Estónsko v rámci reciprocity vypovedalo z krajiny ruského diplomata, aj keď neuviedlo dôvod jeho vyhostenia, teda jeho „vinu“. Podľa všetkého, rovnako zareaguje aj tento raz, aj keď doposiaľ sa žiadne „prehrešky“ ruských diplomatov nenašli. Ale reciprocita je reciprocita…

    Estónsko sa tak pripojilo k európsko-ruskej politicko-diplomatickej „olympiáde“, ktorej hlavným druhom športu je pingpong. Zápasy sa hrajú, takpovediac, na dvoch palubovkách. Na prvej európske vlády, ministerstvá zahraničia a iní „kompetentní“ bezdôvodne obviňujú ruských diplomatov zo špionáže, agresie, ba aj z teroristických činov. Zásadne nikdy neuvádzajú ani jediný fakt, dokument, potvrdenie svojich slov, vyhosťujú ruských diplomatov a Moskva na oplátku vyhosťuje diplomatov krajín, ktoré vyprovokovali tieto „zápasy“. V poslednom období sa v týchto disciplínach vyznamenali českí „hráči“.

    Na druhej strane, do podobných zápasov vstupujú aj ruskí „diplomatickí športovci“. Konajú inak, ako ich európski partneri. Prezentujú fakty, dokumenty, videá, ktoré úplne jasne svedčia o nekalej činnosti európskych diplomatov a tiež – ale tento raz úplne zaslúžene – vyhosťujú európskych diplomatov. Samozrejme, európske štáty odpovedajú rovnakou mincou, aj keď ruských diplomatov na oplátku vyhosťujú iba tak – v rámci reciprocity a žiadne dôkazy, dokumenty, videá svetovej verejnosti neprezentujú a ani to nepotrebujú.

    Najnovšie po česko-ruskom pingpongu prepukol estónsko-ruský pingpongový súboj. Rusi prichytili estónskeho konzula Marta Lätteho, ako od svojho ruského agenta preberá materiály, ktoré sú štátnym tajomstvom, obvinili ho zo špionáže a dali mu 48 hodín na to, aby opustil územie Ruska. Prichytili pri čine, zverejnili dôkazy. Estónsko očakávane odpovedalo vyhostením ruského diplomata – prirodzene, bez dôkazov, neodôvodnene, len tak, na oplátku, z pomsty. Epizóda mala aj pokračovanie.

    Ruská Federálna služba bezpečnosti zverejnila podrobnosti tejto diplomaticko-špionážnej kauzy. Informovala, že estónsky konzul – špión, sa snažil získať tajné materiály o plánoch Ruska v Arktíde. Zároveň zverejnila aj video stretnutia estónskeho konzula s ruským agentom, moment preberania tajných materiálov a samotného zadržania diplomata – špióna. Všetko, takpovediac, na tanieri: žiadne neodôvodnené obvinenia, výmysly, lži, ale iba dokumentárne potvrdenie toho, že sa Estónec Mart Lätte zaoberal činnosťou, ktorá nijako nesúvisí s povolaním diplomata.

    „Bolo zistené, že estónsky diplomat sa niekoľko krát stretol so svojim ruským agentom. V priebehu stretnutí prejavoval záujem o to, aby prostredníctvom svojho agenta získal údaje o plánoch Ruska v Arktíde“, podčiarkla tlačová služba Federálnej služby bezpečnosti Ruska a podčiarkla, že estónsky diplomat perfektne vedel, že sa snaží získať materiály, ktoré sú predmetom štátneho tajomstva Ruska.

    Federálna služba bezpečnosti Ruska to zdôraznila v odpovedi na tvrdenia estónskej prezidentky a estónskeho ministerstva zahraničia, že Mart Lätte nič nevedel o tom, že sú tieto materiály tajné a iba sa zaoberal obvyklou činnosťou diplomata. Vlastne staré známe, ja nič, ja muzikant“… Načo by „obyčajnému diplomatovi“ boli potrebné tajné informácie o tom, čo pripravuje Rusko v Arktíde? Potrebovalo tieto údaje estónske ministerstvo zahraničia, vláda? Neboli by užitočné skôr pre zaoceánskych „záujemcov“?

    Ale týmto sa to ešte neskončilo. Ruské tajné služby prichytili aj ďalšieho estónskeho diplomata, že sa zaoberá špionážnou činnosťou. A znova ho neobvinili len tak, ako to robia európski a zaoceánski kolegovia, ale opäť predložili fakty, dokumenty, ktoré potvrdzujú, že Estónec sa zaoberal nielen diplomatickou činnosťou, ale sa zahral aj na Jamesa Bonda. Estónskeho veľvyslanca v Rusku, Margusa Laidreho, predvolali na koberec na ruské ministerstvo zahraničia v Moskve, oboznámili ho s obvineniami a dôkazmi a informovali, že estónsky diplomat má týždeň na to, aby sa presunul do rodnej vlasti.

    Estónska premiérka Kaja Kallasová očakávane poprela vinu svojho diplomata a epizódu v Petrohrade so zadržaním estónskeho diplomata označila za provokáciu FSB proti Estónsku. Vyhlásila, že estónsky diplomat sa zaoberal svojou bežnou činnosťou v súlade so všetkými právnymi aktmi. Ani predložené zjavné dôkazy nekalej činnosti estónskeho diplomata – špióna nepostačili a premiérka očakávane neuznala očividnú pravdu.

    Podľa všetkého, Estónsko na oplátku tiež vyhostí ruského diplomata, ako je to zvykom u európskych „partnerov“  – neodôvodnene a bez žiadnych dôkazov. Ale veď európski a zaoceánski politici a tajné služby nikdy nepotrebovali dôkazy na to, aby preukázali vinu ruských diplomatov, alebo príslušníkov tajných služieb.

    Transatlantický dvojaký meter ešte nebol zrušený a preto tento čudný pingpong medzi Ruskom a „tímami západnej civilizácie“ pokračuje. Moskva v tejto diplomaticko-politickej hre hrá podľa oficiálnych pravidiel a súperi používajú nečestné spôsoby. Nuž, žiadne prekvapenie: kto očakáva nejakú pravdu a čestnosť od transatlantických „športovcov“? Nikdy nehrali a nebudú hrať fair play.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) ФСБ рассказала, какие сведения пытался получить высланный эстонский консул, RIA-Novosti, 3.8.2021
    (2) ФСБ обнародовала видео задержания эстонского консула-шпиона, Utro, 3.8.2021
    (3) https://t.me/s/rian_ru

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑