Predstavitelia ECB nám v polovici tohtoročného leta oznámili, že terajšia, podľa nich dočasná vyššia ako dvojpercentná inflácia, ich nebude vzrušovať A tak sa naďalej budú udržiavať doterajšie devastačné úrokové sadzby, čo je dobrá správa pre dlžníkov, ale zlá správa pre sporiteľov. Keď sa k tomu pripočíta aj pokračovanie doterajšieho vysokého objemu nákupu štátnych dlhopisov, čo najviac poteší vládne zoskupenia najviac zadlžených štátoch eurozóny, kladieme si oprávnenú otázku o budúcej cenovej stabilite, ktorá je hlavnou funkčnou náplňou každej centrálnej banky.
Ak terajšia inflácia je odrazom nárastu cien tovarov a služieb, ku ktorému sa má pripočítať aj nárast cien nehnuteľnosti a v budúcnosti sa vraj majú do menovej politiky ECB premietnuť aj náklady na klimatické zmeny, tak potom to s vývojom inflácie nevyzerá najlepšie. Ako to ovplyvní súvahu centrálnej banky, ktorá drží 25 percent verejného dlhu eurozóny, nebudeme špekulovať. Inflácia je v terajších letných mesiacoch na Slovensku výrazne vyššia ako je priemer v eurozóne a síce takmer 4 percentá, čo len potvrdzuje, že medzi menovou politikou ECB a fiškálnou politikou vlády je nesúlad. Európska centrálna banka ústami prezidentky Christine Lagardovej potvrdila, že jej úrokové sadzby sú naďalej hlavným nástrojom menovej politiky až do roku 2025.
Sporiť vieme, skúsme niečo iné
O tom, že inflácia znižuje kúpnu silu peňazí, väčšina z nás vie a preto okrem sporenia, ktoré je pre väčšinu z nás samozrejmosťou, začínajú domácnosti „pokukovať“ po investovaní peňazí predovšetkým do podielových fondov. Či sa investovanie s peniazmi bude chápať ako celoživotný štýl života, ktorý nikdy nekončí, s cieľom nadobudnúť majetok, už nechávame na investora. V žiadnom prípade by nemalo ísť o hazard so svojím peňažným majetkom ak sa obrátime na kvalifikovaných a zodpovedných správcov.
Investovať sa dnes môže pravidelnými mesačnými vkladmi do konkrétneho podielového fondu a v prípade on-line prístupu, môžete mať každodenný prehľad o dlhodobom, väčšinou narastajúcom majetku. Platí to čo pri úveroch, vybrať z viacerých možnosti ten, ktorý z dôvodu „užitia“ zhodnocovaného majetku investorovi vyhovuje najviac. Treba byť určite opatrní pri investovaní do podnikových dlhopisov bez poznania ekonomiky ich emitenta, fondom ktoré sa „hrajú“ nie na rast, ale pokles hodnoty akcií a pri investovaní do digitálnych mien. Investovať pravidelne v „malom“ predstavuje zvyk, ktorý ani nezaťažuje rodinný rozpočet a po desiatkach rokoch zabezpečí výnos, s ktorým sme na začiatku investovania skôr nepočítali.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm