Laurence Wachowski, po operačnej zmene na ženu Lana Wachowski
(* 21. 6. 1965)
Andrew Paul Wachowski, po operačnej zmene na ženu Lilly Wachowski
(* 29. 12. 1967)
Ani po viac ako dvoch desaťročiach sa súrodeneckej dvojici Wachowských neprestáva dostávať uznania za ich režisérsky a scenáristický počin vo filme Matrix. Na strieborných plátnach v USA sa objavil v marci 1999. V priebehu nasledujúcich mesiacov ako technická maškrta filmového žánru sci-fi ohúril aj filmových divákov v Európe. Nasledujúci rok vyhral štyroch Oscarov za strih, zvukovú réžiu, zvukové a vizuálne efekty, ale nie za scenár a filmovú réžiu. Masmediálna kritika ho chválila za inovatívne vizuálne efekty, kinematografiu a zábavnú hodnotu. Absentovalo uznanie za vizualizáciu dystrofickej budúcnosti, do akej sa ľudstvo rúti. Široká verejnosť v euroatlantickom civilizačnom okruhu si na rozhraní tisícročia ešte nedokázala uvedomiť hĺbku prediktívneho programovania obsiahnutého v scenári bratov Andyho a Larryho Wachowských. V tomto ohľade ich cenou Saturn Award vyznamenala Akadémia sci-fi, fantastických a hororových filmov.
Bratia zvestovatelia
Prelomovým obdobím vo vnímaní bratov Wachowských ako zvestovateľov nástupu digitálnej totality a zastierania reálneho sveta jeho virtuálnou projekciou boli roky 2001 – 2002. Opojnú vieru v oslobodzujúce poslanie komunikačných sietí, internetu, superpočítačov, automatizácie, strojového učenia a kybernetizácie života po 11. septembri 2001 vystriedalo mrazivé poznanie väzniaceho potenciálu digitálnych technológií a centralizácie riadenia.
Postavou mohutnejší Andy a o hlavu nižší, krehkejší a o dva roky starší Laurence Wachowski sa stali obdivovanými celebritami. Dôvod bol prostý. Mladá a stredná generácia v západných krajinách si začala uvedomovať desivé smerovanie čoraz despotickejšej technogénnej civilizácie 21. storočia. Návštevnosť filmových predstavení a predaj DVD nosičov filmu Matrix prudko stúpala a investori, ktorí vložili do produkcie filmu takmer 63 miliónov dolárov, si bratov Wachowských nemohli dosť vynachváliť.
Generovanie zisku však nebolo prvoradým cieľom nakrútenia filmu. Predpokladalo sa automaticky a bdel nad tým sofistikovaný marketing. Mašinéria mienkotvornej kinematografie siahla po scenári avantgardných, kyberpunkových a ultraliberálnych bratov Wachowských ako po materiáli vhodnom na ďalšiu úpravu. Na takú, ktorá otvorí Overtonovo okno spoločenských úvah od nemysliteľnosti k možnosti prechodu z reálneho fyzického života do jeho virtuálnej podoby napojením ľudí na kolektívnu umelú inteligenciu.
Bratov už začiatkom 90. rokov protežoval brat ich matky, divadelný, televízny a filmový herec, scenárista, režisér a producent Laurence George Luckinbill. V roku 1989 stvárnil Syboka, jednu z hlavných postáv v sci-fi filme Star Trek V: Posledná hranica. Jeho synovci v októbri 1996 vo svojom v režisérskom a scenáristickom debute Pasca ukázali, že sa neboja rozdupávať spoločenské konvencie. V tejto svojej prvotine skĺbili gangsterskú akčnú drámu s lesbickou láskou dvoch hlavných protagonistiek. Presvedčili mediálno-programovací komplex, že im môže dôverovať.
Z inšpirátorov obnažované celebrity
Megaúspešným Matrixom však priviedli svojich chlebodarcov do pomykova. Divákov až príliš začala fascinovať samotná podstata iluzórneho sveta. Ani roky po zhliadnutí filmu neprestávali debatovať o hrozbách upadnutia ľudstva do područia strojov. Príliš zvedavé nahliadanie za oponu a rozpoznávanie reálneho budovania matrixu prestalo byť po 11. septembri 2001 želateľné.
Preto bolo úlohou druhého a tretieho dielu Matrix Reloaded a Matrix Revolutions, ktoré sa dostali do filmovej distribúcie na jar a na jeseň 2003, ohýbať uhol pohľadu tak, aby človeka prestali vnímať ako korunu tvorstva a mohol sa považovať za súčasť amorfnej masy ľudských zdrojov. V oboch filmoch sa úžas nad takouto budúcnosťou relativizuje poukazovaním na hypotetickú možnosť kladenia odporu, ba i na ochotu matrixu poskytnúť ľudskému druhu prijateľnejšie podmienky existencie.
Cena, ktorú bratia Wachowskí museli zaplatiť za ochotu nepredostrieť verejnosti vytúženú víziu nekompromisného povalenia matrixu a vymanenia ľudstva zo systému digitálneho zotročenia, bola vysoká. Prišli o masky vierozvestcov vykúpenia ľudstva od digitálneho zatratenia a ostávali vo svetle reflektorov bulvárnej mediálnej mašinérie ako obnažované hollywoodske celebrity.
Publicita je opojná droga. Má abstinenčné príznaky, ktoré dokážu prekonať iba nemnohí. Bratom Wachowským nedovolili utiahnuť sa a užívať si zarobené milióny, pretože dopyt po ich prítomnosti na scéne neutíchal. Vyhoveli a ostali autorsky a režisérsky činní v branži tvorby filmových ilúzií. Nakrútili ďalšie filmy ako V ako Vendeta, Speed Racer, Atlas mrakov, Jupiter na vzostupe a seriál Sense8.
Žiadne z týchto, ani z niekoľkých iných projektov, v ktorých sa angažovali, neboli také prevratné ako prvý z trilógie Matrixov. Nemohli byť, pretože by ním vyvolali vo svete neželateľnú odozvu. Mediálno-filmová tvorba mienky nechcela dopustiť jej umocnenie niečím novým. Mala plné ruky práce s odkláňaním prizmy, cez ktorú sa na oboch súrodencov dívali ich obdivovatelia.
AUTOR: Patrik Sloboda