• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americký rozviedčik vyzval USA, aby proti Číne a Rusku použili metódy, ktoré zapríčinili rozpad ZSSR

    10-8-2021 Zem & Vek 83 882 slov zprávy
     
    Foto: Valeriy Sharufulin/AFP

    Napriek tomu, že sa Washington všemožne snaží, aby poškodil svojich hlavných konkurentov Rusko a Čínu, v posledných rokoch sa mu v tom príliš nedarí. Preto hľadá nové spôsoby a triky, aby mohol narobiť väčšie problémy obom veľmociam. Bývalý príslušník americkej rozviedky Douglas London, ktorý slúžil vyše 30 rokov v tajných službách poradil, že treba použiť „staré, dobré, časom a praxou preverené spôsoby“ – rovnaké metódy, ktoré napomohli dosiahnuť rozpad Sovietskeho zväzu.

    Vo svojom analytickom článku, zverejnenom v americkom denníku The Hill podotýka, že americká rozviedka je schopná nielen kradnúť cudzie tajné materiály a správy, ale vypracovala programy a navyše má aj zdroje na to, aby dokázala uskutočniť štátne prevraty v iných krajinách, používajúc, ako sa vyjadril, „ľudové masy a mierové protesty“ proti tým režimom, ktoré nevoňajú Washingtonu.

    Bývalý rozviedčik skritizoval súčasnú vojenskú doktrínu Spojených štátov a požiadal, aby príslušné úrady zlepšili svoju prácu počas realizácie tajných operácií, nasmerovaných na ovplyvňovanie situácie v jednotlivých krajinách a vôbec na svete. Podčiarkol, že USA majú všetky potrebné nástroje, aby zvíťazili nad Ruskom, Čínou a ďalšími „nepohodlnými“, ako podčiarkol, „autoritárskymi nepriateľmi“.

    Douglas London bol vyše 30 rokov zamestnancom CIA, skončil vo funkcii vedúceho operatívneho pracovníka a pred dvoma rokmi abdikoval na svoju funkciu. „Bohužiaľ, USA súťažia, vychádzajúc z pravidiel a axióm, ktorých sa naši hlavný súperi, Čína a Rusko, už nepridržiavajú a koná sa to v období, keď Washington už nie je schopný nanucovať svoj svetový poriadok“, poťažkáva si bývalý rozviedčik.

    Podľa neho, vojenské vzdorovanie medzi najväčšími veľmocami je v tradičnom zmysle už málo pravdepodobné a to dokonca aj napriek nárastu napätia. „Dnešné súperenie sa uskutočňuje prostredníctvom hospodárskej vojny, diplomacie nátlaku, kybernetických vojen, proxy vojen, politických vojen, zastretej činnosti a postupne narastajúceho revizionizmu“, vysvetľuje bývalý agent CIA.

    Súčasnú stratégiu USA, ktorá sa podľa neho opiera o „recipročnú odpoveď“, považuje za neadekvátnu. Domnieva sa, že reakcia podľa princípu „oko za oko“ je nedostačujúca. Poukazuje na to, že Moskva schválila novú doktrínu, ktorú podporil aj ruský prezident Vladimír Putin: v prípade útoku nepriateľa na Rusko nie je vylúčený ani taký variant, že v prípade veľkého ohrozenia svojej bezpečnosti, Moskva ako prvá použije jadrové zbrane, aby vylúčila podobnú možnosť zo strany agresora.

    Douglas London tvrdí, že Rusko a Čína sú v súčasnosti schopné použiť taktiku, ktorá podľa jeho slov, „zapríčiňuje podkopávanie americkej demokracie, oslabenie jednoty a oddelenie Spojených štátov od zahraničných spojencov“. Poukazuje na to, že „vojenská doktrína Washingtonu sa zakladá na dobytí územia a uštedrení strát, ktoré oslabujú pripravenosť nepriateľov na boj“, avšak v období internetu sa bojisko premiestňuje do kybernetického priestoru a to spolu s ideami a emóciami. Poukazuje na to, že všetky tieto faktory zbavujú Pentagon „výhody prevyšujúcej palebnej sily“.

    Podotýka, že americká armáda má veľký potenciál vo vedení hybridných vojen na internete. Upozorňuje na to, že „americké tajné služby vedia kradnúť cudzie tajomstvá a vedia, ako sa dá zmeniť vývoj histórie prostredníctvom vykonávania tajných operácií“. Zdôraznil, že lídri najsilnejších štátov – spojencov USA, by mali iba zosúladiť svoje postoje a ako navrhuje, „vypracovať prefíkanejšiu a vyváženú stratégiu útokov a obrany, ktorá má obsahovať prvky „tajného huncútstva“.

    Podľa bývalého príslušníka CIA sa znovu vracajú časy, keď treba klamať, zavádzať a uskutočňovať psychologické operácie (žeby tajné služby USA voľakedy aspoň na chvíľku s tým prestali?.. – pozn. aut.) a nielen obyčajné operácie, ale aj diverzie, ktoré Američania vedia veľmi dobre organizovať.

    „Našimi úspechmi, ktoré sú dodnes predmetom štátneho tajomstva, sú programy, ktoré umožnili „zapáliť“ ľudové masy za sovietskou „železnou oponou“, pomohli zorganizovať mierové povstania proti krutým diktátorom, umožnili oponovať protiamerickej propagande“, prizvukuje Douglas London, ktorý vyzýva, aby americké tajné služby znova začali používať tie najšpinavšie metódy, ktoré používali celé desaťročia. Domnieva sa, že americká rozviedka tieto metódy používať prestala. Nuž, určite je na hlbokom omyle – CIA a spol. nikdy neprestali s podobnými „praktikami“.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Defense alone will not protect us from Russia and China, The Hill, 5.8.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑