11. srpna 2021 - 09:01
Především to, jak snadno hovoříme o právu někoho na něco. Opravdu si myslíme, že vychovávat nějaké dítě v pěstounské péči je nějaké právo? Když právem obecně rozumíme to, co je vymahatelné státní mocí? Není snad možnost výchovy dětí nikoliv v dětských domovech, ale v rodinách pěstounů je jen jedna z možností, která se nabízí a tedy nikoliv právem kohokoliv? Tato záměna možností a práv nás prování v řešení celé řady otázek a problémů. Aktuálně třeba v posuzování snad nezbytných zdravotních opatření k překonání coronavirové krize. Aniž bychom si více všímali toho, že všichni máme sice stejná práva, ale nikoliv stejné možnosti.
Jsem velmi rád, že letošní Prague Pride byl snad i oficiálně nazýván „festivalem“ a nikoliv pochodem hrdosti nebo pochodem na podporu práv. Tím totiž tato akce opravdu není a nikdy nebyla. I když velká část příslušníků této komunity je přesvědčena o tom, že je v Česku diskriminována (podle našeho výzkumu plných 77%), v běžné populaci to připouští jen 36%. Nepovažuji Prague Pride za záležitost týkající se práv menšin nebo dokonce za akci k jejich ochraně, protože této skupině lidí nikdo žádná práva neupírá. To, že část občanů vyjadřuje svůj nesouhlas, je jen zcela přirozené a týká se to ostatně každé lidské činnosti.
A samotný nesouhlas není ani upřením práva, ale ani výrazem nenávisti, jak se příliš často tento termín pro odlišný názor nebo postoj používá. Příliš často hledáme nenávistné projevy na internetu, předsudečnou nenávist a kdo ví kde všude ještě. Ke škodě věci a k obecnému nepochopení toho co to nenávist ve skutečnosti je…