Tucker Carlson, známý moderátor americké televizní stanice FoxNews, se přijel do Budapešti na vlastní oči a uši přesvědčit, jak moc úpí maďarské obyvatelstvo, zbavené Orbánem občanských práv. A úpí údajně do té míry, že americká nezisková organizace Freedom House, placená americkou vládou, staví Maďarsko v oblasti dodržování lidských práv až za Jižní Afriku. Americký prezident Biden nazývá Orbána totalitním diktátorem a zločincem.
Při návštěvě Maďarska moderátor pak zjistil, podle vlastních slov, že nic nemůže být vzdálenější pravdě než obraz Maďarska v amerických médiích a realita. „Není to jen lež, je to šílené,“ říká doslova. Klade si například otázku, kde je pravděpodobnější, že dostanete vyhazov z práce, když nesouhlasíte s vládní politikou – zda v New Yorku nebo Budapešti. Kde vás Big Tech umlčí za nepohodlné názory…
V asi 20minutovém rozhovoru s Viktorem Orbánem se probírala zejména otázka, proč je Maďarsko trnem v oku nejen americkému prezidentovi, ale i liberální západní Evropě. Proč jej liberálové nazývají fašistou. Proč se nejen USA, ale i „levicová“ západní Evropa, západní státy Evropské unie, nepochybně pokusí zvrátit vývoj v Maďarsku ovlivněním tamních voleb, které se budou konat na jaře příštího roku, a ani se tím netají. Pod heslem, které v němčině zní: „Orbán muss weg!“ (Rakouský kancléř Kurz by o tomto hesle mohl vyprávět… a to není tak „nápadný“ jako Orbán.)
Začátek rozhovoru se vrací k roku 2015, kdy se Orbán rozhodl bránit svou zemi před migrační vlnou, způsobenou pozváním „Syřanů“ do Evropy německou kancléřkou Merkelovou. „Bránit naši zemi je naše právo,“ říká Orbán jasně a několikrát. „Naši zemi, náš národ, náš jazyk, naši historii“. Nikdo nemá právo přijít kamkoli a žít tam. To je jasné Orbánovo slovo. „Musíte bránit své lidi před nebezpečím“, dodává.
Orbán se nepouští do spekulací, do jaké míry doplácí například Německo na svou politiku otevřených hranic. Jen trvá na právu Maďarska jít si svou vlastní cestou. Nejen v obraně hranic, ale i v důrazu na to, co nejčastěji nazýváme „tradičními hodnotami“, a co má podle Piráta Profanta už nádech fašismu, tedy například podporu rodin.
V rozhovoru Orbán také jasně říká, co na Maďarsku a jemu samotném liberální Evropě a USA tolik vadí:“ Mnoho zemí se rozhodlo jít novou cestou. Vytvořit Novou společnost, společnost postkřesťanskou a postnárodní. Oni věří, že když spolu budou žít různé komunity, tedy i muslimové vedle původních, řekněme křesťanských komunit, dopadne to dobře. Já neříkám, jestli je to dobře nebo špatně, říkám, že to je velmi riskantní a šance, že to nedopadne dobře, ale naopak velmi špatně, je zjevná. Každý národ má právo rozhodnout, jestli tento risk přijme. A my jsme řekli, že touto cestou nepůjdeme. To je důvod, proč je Maďarsko tak kritizované a proč se mnou osobně je jednáno, jako s „černou ovcí“ Evropské unie," říká Orbán. Klíčem k tomu, proč ho všechny liberální vlády tak nemilují, je podle Orbána úspěch. Ti, kdo razí liberální myšlenky, jsou znepokojeni tím, že ve střední Evropě – nejen v Maďarsku a Polsku – existuje skupina států, které mají na spoustu věcí konzervativnější pohled. A mají úspěch.
Kulturní, ekonomický, sociální. Do střední Evropy se coby do bezpečné zóny stěhují lidé ze západní Evropy. V Maďarsku prý je to hodně zjevné. „Západní liberálové nemohou snést, že uprostřed Evropy setrvává konzervativní národní komunita, která je v mnohém úspěšnější než jejich otevřená společnost (open society). Oni bojují za sebe, ne proti nám,“ zakončuje Orbán téma ostrakizace Maďarska v prostoru Evropské unie.
Na otázku, co si myslí o výroku amerického prezidenta Bidena, který jeho osobně nazval grázlem – he called him "thug" – odpověděl Orbán, že je to velmi urážlivý výrok, urážlivý i vůči Maďarům, ale jelikož ho pronesl americký prezident, je třeba reagovat umírněně. Jedna věc jsou prý obchodní vztahy s Amerikou, které fungují skvěle, a druhá věc jsou vztahy s novou americkou administrativou. „Možná si ale vláda USA uvědomí, že je lepší mít ve středu Evropy stabilní, i když konzervativní stát, partnera v NATO, než nestabilní liberální stát“. Tím mínil pokusy o ovlivnění voleb v Maďarsku, kterých se prý neobávají, nýbrž touto skutečností počítají a budou se bránit. Liberálové udělají prý všechno možné i nemožné, aby se ho zbavili, míní Orbán a v tomto má pravdu zcela určitě. Před nějakou dobou nemyslitelné – aby se tzv. liberální síly celé Evropy a USA spojily s bývalými komunisty v Maďarsku za účelem svržení jeho vlády, se stalo skutkem.
Orbán také poukazuje na skutečnost, že i v zemích, které mají neoliberální vlády, jsou miliony lidí, kteří s jejich politikou nesouhlasí. Nejviditelnější je to v současné době v Itálii. Proto prý existuje možnost, že k tradičním hodnotám se vrátí více zemí.
Interview moderátora FoxNews Tuckera Carlsona s maďarským premiérem Viktorem Orbánem odhaluje mnoho věcí, které se jinak nesmí ani vyslovit, a to ať s Orbánem souhlasíme nebo ne. Uvidíme v dubnu, zda maďarská sjednocená opozice a světová „Open society“ najdou svou Tichanovskou a rozjedou běloruský scénář přímo v členské zemi Evropské unie. Necháme se překvapit.