• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Podľa Šojgu majú bojovníci Talibanu kontrolu nad hranicami s Uzbekistanom a Tadžikistanom

    13-8-2021 Zem & Vek 101 825 slov zprávy
     

    Taliban prevzal úplnú kontrolu nad hranicami Afganistanu s Uzbekistanom a Tadžikistanom, oznámil v utorok 10. augusta ruský minister obrany Sergej Šojgu. Teroristická organizácia sľúbila, že sa neprekročí ani jednu hranicu. „Taliban sľúbil, že sa nebude pokúšať prekročiť hranicu ani nebude útočiť na susedné územia,“ uviedol Šojgu.

    Stredná Ázia je pre Moskvu strategicky dôležitým regiónom a Rusko je historicky vedúcou mocnosťou tejto oblasti. Uzbekistan aj Tadžikistan boli súčasťou Sovietskeho zväzu. V dnešnej dobe je Tadžikistan súčasťou CSTO (The Collective Security Treaty Organization) – paktu vzájomnej obrany podobného bloku NATO, ktorý pozostáva zo šiestich bývalých sovietskych republík – Rusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Bielorusko. Uzbekistan bol členom do roku 2012.

    Šojgu tiež poznamenal, že Moskva zriadi základne na území dvoch svojich spojencov CSTO – Tadžikistanu a Kirgizska. S Talibanom na hraniciach organizuje Rusko vojenské cvičenia, na ktorých sa zúčastnilo 2 500 vojakov, vrátane 1 800 vojakov z Ruska.

    Po odchode amerických síl z krajiny, Taliban rýchlo ovládol rozsiahle územia v Afganistane. Podľa agentúry Reuters teroristická organizácia v súčasnosti kontroluje asi 65% afganského územia. Za posledné štyri dni dobyli osem provinčných hlavných miest. Americký prezident Joe Biden povedal, že sťahovanie vojakov neľutuje a vyzval Afgancov, aby sa spojili.

    Afgánske médiá s odvolaním sa na informačné zdroje kontrolované teroristickým hnutím Taliban uvádzajú, že vládne sily stratili kontrolu nad Kunduzom. Kunduz je veľké afganské mesto, ktoré sa nachádza 50 km od hraníc s Tadžikistanom, v provincii žije asi 1 milión ľudí. V Kunduze pokračujú ohniskové boje. Vládne sily však už stratili kontrolu nad mestom. Podľa Talibanu musia buď zložiť zbrane a vzdať sa, alebo budú zničení. Militanti Talibanu zabavili bydlisko regionálneho guvernéra, policajné oddelenie, niekoľko kľúčových administratívnych budov a územie vojenského útvaru. Pod kontrolu Talibanu sa dostala aj väznica, v ktorej bolo uväznených niekoľko stoviek členov tejto teroristickej štruktúry.

    USA ponechali Talibanu viac ako 1 000 obrnených vozidiel

    Zaujímavosťou je, že hlavné sily Talibanu vstúpili do zajatého Kunduzu v automobiloch Humvee americkej výroby. Niektoré z týchto obrnených vozidiel boli získané v bojoch s afganskými bezpečnostnými silami, niektoré boli odobraté z území vojenských zariadení opustených Američanmi. Do rúk Talibanu prešlo za prvé dva týždne viac ako 1 000 amerických obrnených vozidiel. „Odhaduje sa, že v prvých týždňoch bol Taliban schopný získať asi 715 vozidiel Humvee a ďalších ľahkých obrnených nákladných vozidiel, ako aj desiatky obrnených vozidiel a ťažkých delostreleckých systémov. Okrem iného sa vie o zaistení najmenej 2 tankov afganskej národnej armády, desiatok mínometných systémov a protilietadlových zbraní, z ktorých niektoré zostali po sovietsko-afganskej vojne v 80. rokoch, sedemnásť 122-mm húfnic D-30, 141 amerických nákladných vozidiel Navistar International, 21 obrnených vozidiel odolných proti mínam, buldozéry, bagre a iné vybavenie,“ informujú noviny „Soha“.

    Taliban sa tak za posledné tri dni zmocnil tretieho administratívneho centra provincií Afganistanu. Obvykle postupujú podľa jedného scenára:  Taliban pristupuje k mestu z kľúčových smerov, blokuje zásobovanie afganských bezpečnostných síl, únikové cesty, potom rýchlo vstúpi do mesta najmenej z 3-4 smerov a rozreže ho na zóny ovládania. Afganské bezpečnostné sily sú tak zbavené možnosti komunikovať. Potom Taliban začne „upratovať“ centrá odporu. Ďalším dôležitým faktorom taktiky Talibanu je používanie mobilných jednotiek. V tomto prípade je palebná podpora poskytovaná z dominantných výšok v blízkosti mesta alebo z najvyšších budov v samotnom meste. Preto Taliban pred začiatkom bojov prijíma všetky opatrenia, aby dostal takéto budovy pod svoju kontrolu. A stále častejšie sa im to darí.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Taliban fighters now in complete control of Afghanistan’s borders with Uzbekistan & Tajikistan, Russia’s Defense Minister claims, rt.com, 11.8.2021

    2./ Zvláštnosti taktiky boja Talibanu, Armádny magazín, 9.8.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑