Ako sa hovorí, časy sa menia. Dlhé desaťročia bolo hlavným nepriateľom „západnej civilizácie“, transatlantistov, liberálov, slniečkarov všetkých druhov a rusofóbov Rusko. Na druhej strane im vôbec neprekážalo to, že sa Spojené štáty sa hrali svetového hegemóna, žandára, sudcu a vôbec pána sveta. V súčasnosti stále hlasnejšie znejú hlasy amerických a európskych politikov, analytikov a médií, ktorí varujú, že najväčším nepriateľom Západu už nie je Rusko, ale Čína, ktorá pomaly, ale isto predbieha USA vo vojenskej a hospodárskej oblasti a onedlho sa stane najsilnejšou veľmocou na svete.
V tejto súvislosti niektorí analytici na oboch stranách Atlantického oceánu tvrdia, že najhorším scenárom pre „západnú civilizáciu“ bude hospodárska a vojenská spolupráca Ruska a Číny. Niektorí „Nostradamovia“ varujú, že v každom prípade a za každú cenu treba prekaziť zblíženiu Moskvy a Pekingu. Na druhej strane, ruskí a čínski politici tieto poplašné správy príliš nekomentujú a hovoria iba o bežnej spolupráci medzi dvoma štátmi – rovnakej spolupráci, ako s každou inou krajinou. O žiadnej aliancii zatiaľ nie je ani reči.
V Číne však vítajú zblíženie Moskvy a Pekingu a považujú to za užitočnú vec, ako pre tieto dve veľmoci, tak aj pre zvyšok sveta. „Obe veľmoci vystupujú ako garanti regionálneho mieru a stability. Rusko a Čína majú vyslať Spojeným štátom priamy signál o tom, že Biely dom by sa nemal miešať do záležitostí iných štátov“, celkom jasne, bez servítky zdôraznil analytik čínskeho denníku Global Times a pripomenul, že onedlho sa uskutočnia spoločné vojenské cvičenia Číny a Ruska.
Upriamuje pozornosť verejnosti na to, že vojaci ruskej armády sa po prvý krát objavia na čínskej vojenskej základni Qingtongxia a uskutočnia cvičné manévre spolu s čínskymi kolegami a dokonca v období, keď sa pandémia koronavírusu ešte neskončila. „Je to zjavným dôkazom nárastu úrovne vzájomnej dôvery medzi armádami oboch krajín. Spolupráca medzi Čínou a Ruskom sa stáva čoraz užšou – od manévrov v netradičných sférach bezpečnosti až po všeobecnú úroveň“, podotýka analytik Song Zhongping.
Poukazuje na to, že Peking a Moskva sa zbližujú aj kvôli neustálemu nátlaku kolektívneho Západu na čele s USA. Analytik práve Spojené štáty považuje za hlavný zdroj mnohopočetných problémov, ktoré pre Peking a Moskvu vznikajú na medzinárodnej scéne. Pripomína, že USA sa rozhodli opustiť Afganistan práve v tom momente, keď je celá krajina zachvátená vnútorným chaosom. Podľa neho, Spojené štáty sa podobným spôsobom snažia vytvoriť v regióne nestabilnú situáciu, spôsobiť ďalšie problémy Číne a Rusku a možno aj rozhádať tieto dve veľmoci, ak sa odlišným spôsobom pokúsia napraviť situáciu.
„Moskva a Peking by mali odpovedať Spojeným štátom, ktoré vytvárajú svetový chaos a vysvetliť Washingtonu, že miešanie sa do vnútorných záležitostí iných regiónov je neprípustné. Aj Peking, aj Moskva sú dôležité opory pomáhajúce zachovať mier a stabilitu v regionálnom priestore“, podčiarkol v závere svojho komentáru čínsky analytik.
Zdroj: China, Russia joint military exercise to combat terrorism and chaos left by US, Global Times, 2.8.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE