Práce v 53 zatvorených uhoľných baniach opäť ožijú, keďže sa Čína snaží udržať krok so zvýšeným dopytom po energii, uvádza vo vyhlásení Národná komisia pre rozvojovú reformu v Číne.
Minulý týždeň Peking oznámil, že znovu otvára 38 uhoľných baní vo vnútornom Mongolsku. Dnes hovorí o ďalších 15 v regióne Shanxi a Xinjiang. Bane vyprodukujú 44 miliónov ton uhlia, čo by malo podľa očakávaní uspokojiť požiadavky obyvateľstva a priemyslu. Emisie v čínskej stratégii veľkú rolu nehrajú na rozdiel od ekoaktivistov z Európskej únie a OSN, ktorí svojimi cieľmi môžu za pár rokov „vykopať hrob“ európskemu priemyslu a hospodárstvu.
Čína varuje, že boj s nedostatkom energie sa ešte len začína a v skutočnosti sa očakáva zhoršenie. Ceny uhlia by mali zostať vysoké. V máji sa čínske ceny šplhali na rekordné úrovne. Napriek tomu je uhlie stále lacným zdrojom energie, čo dáva Pekingu výhodu, ak ide o výrobu solárnych panelov používaných v západných krajinách.
Tlačenie USA a Európy na solárnu energiu by sa dalo niektorými označiť za dôvod spustenia uhoľných baní v Číne, dokonca v podobe reštartu už predtým zatvorených zariadení. Švédska „reklamná figúrka“ Greta Thunbergová, ktorá je pozývaná na najvyššie politické fóra, aby sa rozhorčovala pri čítaní napísaných prejavov, môže začať opäť zúriť.
Zdroje:
(1) China Restarts Coal Mines To Keep Up With Power Demand; autor: Julianne Geiger; Oil Price, 10.6.2021
(2) Behind the Rise of U.S. Solar Power, a Mountain of Chinese Coal; autor: Matthew Dalton; The Wall Street Journal, 31.7.2021