Podle nových údajů zveřejněných agenturou Frontex vzrostl v roce 2021 počet nelegálních migrantů, kteří se dostanou do Evropské unie, téměř o 60 %.
Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo zaznamenáno více než 82 000 případů nedovoleného překročení hranic, což představuje 59% nárůst oproti stejnému období roku 2020.
V červenci došlo také k prudkému nárůstu v četných srovnáních se 17 300 nelegálními přechody, což je o 14 600 více než v červnu a o 33 procent více než v červenci loňského roku.
„Na východních hranicích Evropské unie se nadále stupňoval migrační tlak a v červenci bylo na hranicích s Litvou registrováno více než 3000 nelegálních vstupů z Běloruska. Mezitím Polsko zaregistrovalo přibližně 180 případů a Lotyšsko 200,“ vysvětlila ve zprávě agentura Frontex.
Zatímco zaznamenané vpády do více evropských odvětví zůstaly oproti loňsku stejné nebo se snížily, v některých regionech došlo k prudkým výkyvům v přistěhovalecké dopravě.
„Na západobalkánské trase bylo v červenci zjištěno 3600 případů, což je o 67% více než před rokem. Celkový počet nelegálních překročení hranic letos vzrostl o 90 % a činil 22 600,“ uvádí agentura.
Většina nelegálních cizinců vstupujících na západní Balkán pochází z Afghánistánu, Sýrie a Maroka.
Ve středním Středomoří, konkrétně v Itálii, bylo v roce 2020 zaznamenáno více než 30 800 nelegálních vstupů, což je téměř dvojnásobek.
Před vypuknutím covidové krize a souvisejícího uzavírání hranic prudce rostla nelegální migrace do Evropy spolu s žádostmi o azyl.
V polovině roku 2020 Europol předpověděl příval migrace ze zemí třetího světa, které jsou silně postiženy celosvětovým lockdownem a hospodářským zpomalením.