• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ján Čarnogurský: Další americký prorok

    21-8-2021 První Zprávy 171 833 slov zprávy
     

    21. srpna 2021 - 09:01



    Podle nových předpovědí Rusko a Čína oslabí a USA si podrží velmocenskou pozici, zesílí Polsko, Turecko, Japonsko. Evropská unie se buď rozpadne nebo se zredukuje na menší prostor. Vzroste význam Střední Evropy. Friedmanův mediální vzestup trvá již více než desetiletí. Je zakladatelem a ředitelem amerického Institutu Stratfor (Strategic Forecasting) a mediální pozornost zabezpečuje jeho Institutu finančně zajímavé objednávky předpovědí budoucnosti od americké vlády a různých institucí a překlady na celém světě.



    Jeho knihy jsou zajímavě a provokativní napsané, dobře se čtou, dobře se prodávají, cituje se z nich. Ale jsou nepravdivé. V roce 2009 vyšla jeho kniha Budoucích 100 let. Zájem vyvolávající titul, slibný autor, kdo by nechtěl vědět, jak se bude vyvíjet svět příštích 100 let? Připomeňme si, co v ní píše autor. Od Číny se odtrhne Tibet, Polsko a Turecko zesílí na úkor Ruska a začnou si konkurovat v Povolží. Ve střední Evropě se vytvoří polský blok, zahrnující celou Visegrádskou skupinu a Rumunsko, na Dálném východě se obnoví dominance Japonska (jako před 2. světovou válkou). V polovině současného století vypukne 3. světová válka, na jedné straně anglosaský blok plus nějací spojenci (Čína, Indie, polský blok), na druhé straně Turecko a Japonsko, v polovině války se Německo a Francie připojí k Turecku a Japonsku. Válka vypukne 24. listopadu 2050 (americký Thanksgiving day). Válku vyhraje - samozřejmě - anglosaský blok. Bude následovat desetiletí amerického rozkvětu a pak se stane hlavním americkým konkurentem Mexiko.



    V roce 2015 Stratfor vydal mírnou revizi knihy, ale konečné americké vítězství zůstává. Kniha je již titulem skromnější jako kniha ideového předchůdce Friedmana, dalšího amerického zvěstovatele budoucnosti Hermana Kahna pod názvem Budoucích 200 let, která vyšla v roce 1976. Ale o něm za chvíli. V roce 2015 Friedman vydal knihu Ohrožená Evropa - Rodící se krize, originální název Flashpoints. Kniha morálně připravuje amerického čtenáře na budoucí porážky. Ano, přicházejí porážky Ameriky, ale jsou jen přechodné a vlastně nezbytné pro odstranění nahromaděných protikladů. Po nich přijde vítězství a delší klid. Takže, Američane, vydrž strádání a porážky, nakonec i tak vyhraješ a bude ti ještě lépe.



    Nuže, právě probíhající porážka Ameriky v Afghánistánu je opravdu nezbytná, ale zda je také přechodná, tím bych si nebyl jistý. Friedman se vyznačuje absolutní nepřítomností autocenzury, a to uvádím jako klad. Má nastudované dějiny Evropy a důležitých zemí světa. Jeho předpovědi jsou promítnutím krizových situací z minulosti jednotlivých zemí do budoucna, trochu jejich oprášením, přimícháním technologického pokroku a závěrečnou dávkou přání jako otce myšlenky (wishful thinking). Porovnejte sami. Slábnutí a klouzání k rozpadu Číny a Ruska předpovídá už více než deset let, ale realita je opačná. Přece Rusko relativně zesiluje oproti Spojeným státům vojensky a Čína hospodářsky. Naopak, o odpadnutí některých států ze svazku Spojených států (Texas, Kalifornie) se objevují články i v mainstreamovém tisku.





    Jsem Středoevropan a v principu je mi sympatická Friedmanovo předpověď posilování Střední Evropy. Ale posilování Střední Evropy je možné pouze na základě posilování evropské kultury, od literatury až po vojenství. Friedman však předpovídá globální nahrazení evropské kultury americkou. Trochu mě naplňuje nadějí, že když psal o triumfu americké kultury nad evropskou, ještě nebylo na světě hnutí Black Lives Matter (BLM).



    George Friedman pochází z maďarské židovské rodiny. Jeho rodině se podařilo přežít válku v Budapešti, ale hned po válce utekli z Maďarska přes Bratislavu do americké zóny v Rakousku. I z rodinné zkušenosti může znát problémy Střední Evropy a Evropy. Proto východiska jeho analýz a předpovědí jsou správné. Používá je provokativně a bez autocenzury. Jiným autorům by to politická korektnost asi nedovolila. S Friedmanem lze v základě polemizovat jen těžko a jak polemizovat s předpověďmi? Jeho předpovědi lze jen zpochybnit porovnáním s jinými předpověďmi a jejich (ne) naplněním. Předpovědi na srovnání se nabízejí od již zmíněného Hermana Kahna.





    Herman Kahn také psal geopolitické a futurologické předpovědi. Začínal v RAND Corporation, když se stal známý, založil Hudson Institution. Zemřel v roce 1983. V 60. a v 70. letech minulého století se intelektuální nedalo přežít bez znalosti idejí Hermana Kahna. Nejznámější byl jeho stroj na odvrácení sovětské ofenzívy na Západ. Napsal o něm v knize Myšlení nepředstavitelné (Thinking about the Untkinkable, 1962). Navrhl, aby Západ, prakticky NATO, umístili v západní Evropě silné jaderné nálože. Kdyby Varšavská smlouva začala ofenzívu na Západ, americký prezident by pohrozil, pokud se nevrátí, odpálí nálože, které by roztrhly Zeměkouli. Zahynul by Západ, ale i Východ. Jakési globální kamikadze. Kahn se odlišoval od Friedmana ve svém evropském favoritovi. Friedman favorizuje Polsko, Kahn předpověděl vedoucí postavení v Evropě Francii. Jak je to nyní s Francií? V roce 1968 uveřejnil knihu Můžeme vyhrát ve Vietnamu? Nečetl jsem ji, ale nepochybuji, že došel k závěru, že mohou. Až na to, že v roce 1975 museli amerického vyslance v Saigonu zachraňovat z vyslanectví americké helikoptéry. Jeho intelektuální osud: kdo dnes zná Hermana Kahna? Porovnání díla George Friedmana a Hermana Kahna je zároveň vyjádřením skepse nad předpověďmi George Friedmana.



    Takže počkejme si ještě asi 30 let.



    (rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑