Německá okupace za druhé světové války
Všichni zhruba známe historii okupace ČSR Německem v době druhé světové války. Dne 29. září 1938 byla zástupci Anglie, Francie, Německa a Itálie dojednána tzv.
mnichovská dohoda, na základě které muselo do 10. října Československo postoupit pohraniční území obývané Němci Německu. Následně ale již 1. října překročily německé vojenské jednotky hranici ČSR a vstoupily na dotčené území a 2. října vstoupila také polská vojska na Těšínsko
Dále během října a listopadu téhož roku odevzdalo Československo ještě část severní Moravy a severozápadníhoního Slovenska Polsku a dále část jižního Slovenska a téměř polovinu podkarpadské Rusi Maďarsku.
14. března 1939 byl vyhlášen Slovenský štát a došlo k odtržení Slovenska.
15. března 1939 byl Německem obsazen zbytek republiky a vznikl Protektorát Čechy a Morava.
Cizí armády pak okupovaly ČSR po celou dobu druhé světové války až do 11. května 1945, kdy sovětské, československé, polské a rumunské jednotky
vyčistily naše území od posledních německých a maďarských vojáků.
Návrat v srpnu 1968
Z dnešního pohledu tedy tehdejší ČSSR napadly
následující státy: Německo, Polsko, Maďarsko, Bulharsko a v rámci
Sovětského Svazu také Arménie, Ázerbajdžán, Bělorusko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Gruzie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán, Ukrajina a Uzbekistán.
Invaze proběhla především na základě rozhodnutí Ukrajince
Leonida Iljiče Brežněva, v té době generálního tajemníka ÚV KSSS a předsedou prezidia nejvyššího sovětu SSSR, který k tomu odhodlal po žádosti některých představitelů ČSSR - tzv.
zvacího dopisu, předaného mu 3. srpna 1968 v Bratislavě.
Jak to, že je ze všeho obviňováno pouze Rusko?
Zcela nepochopitelně o všech těchto skutečnostech média mlčí a dští síru pouze na dnešní Rusko, jehož role ale nebyla příliš odlišná od role ostatních účastníků.
Snad tento článek pomůže aspoň trochu narovnat pokřivenou veřejnou diskusi.
Mario Klíma