Americká viceprezidentka Kamala Harrisová sa pokúša zahladiť prebiehajúcu katastrofu v Afganistane a zúčastňuje sa dlho očakávaného turné po juhovýchodnej Ázii so zastávkami v Singapure a Vietname. Obvinila Peking zo „zastrašovania“ a „nátlaku“ v Juhočínskom mori, kľúčovej strategickej vodnej ceste, ktorú si Peking dlhodobo nárokoval za svoju vlastnú. „Konanie Pekingu naďalej podkopáva poriadok založený na pravidlách,“ povedala Harrisová v prejave v Singapure. Nároky Číny na väčšinu mora bohatého na prírodné zdroje sa prekrývajú s nárokmi viacerých ďalších štátov, vrátane Vietnamu a Filipín, ktoré sú spojencom USA.
Harrisová začala svoj príhovor slovami, že Spojené štáty sú po páde Afganistanu do rúk Talibanu pred týždňom „výlučne zamerané“ na evakuácie ľudí z medzinárodného letiska v Kábule. „Plne si uvedomujem, že pohľad sveta je upretý na Afganistan,“ uviedla viceprezidentka a stiahnutie amerických vojakov z krajiny označila za „odvážne a správe rozhodnutie“. Napriek odchodu USA z Afganistanu je cieľom Spojených štátov presadzovať slobodný a otvorený Indo-Pacifik, čo vychádza z trvalých záujmov Ameriky v regióne, povedala Harrisová.
Harrisová pricestovala v nedeľu do Singapuru na prvú etapu svojej návštevy v juhovýchodnej Ázii. V utorok navštívila Vietnam. Jej ázijské turné bolo dohodnuté ešte predtým, ako radikálne hnutie Taliban ovládlo Afganistan a hlavné mesto Kábul. Harrisovej cesta nasleduje po nedávnych návštevách amerického ministra obrany Lloyda Austina v Singapure, na Filipínach a vo Vietname, počas ktorých tiež kritizoval čínske nároky v oblasti Juhočínskeho mora, pripomína DPA.
Juhočínske more je primárna čínska námorná cesta do Ázie a von z Ázie do zvyšku sveta, ktorá pozostáva zo 64% jej lodného obchodu, tretiny celosvetovej lodnej dopravy a akumulovanej hodnoty 3,37 bilióna dolárov. Čína sa obáva, že USA a ich spojenci sa pokúsia Čínu námorne embargovať prostredníctvom tejto stratégie obkľúčenia – jednoducho ju odrezať od sveta, položiť na kolená svoju ekonomiku, dovážať energiu a sprístupniť k bombardovaniu územia Číny. Aj keď je to jeden z dôvodov, prečo Čína vo veľkom sleduje transkontinentálne pozemné trasy a je to aj dôvod, prečo Čína reaguje na americké aktivity zvýšením svojej vojenskej prítomnosti v Juhočínskom mori prostredníctvom budovania námorníctva, vojenských a leteckých základní na sporných ostrovoch, ako aj radarmi, protilietadlovými zbraňami a balistickými raketami.
Zdroj: What is really going on between Beijing and Washington in the South China Sea? rt.com, 24.8.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]