• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Krymská platforma“ v Kyjeve debatovala o tom, ako vrátiť polostrov do zostavy Ukrajiny

    26-8-2021 Zem & Vek 106 1242 slov zprávy
     
    Foto: Slobodná Európa/Krym. Reálie

    V ukrajinskej metropole sa v pondelok konal ustanovujúci summit Krymskej platformy, ktorej cieľom je dosiahnuť návrat Krymu pod zvrchovanosť Kyjeva. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 40 zahraničných delegácií. Slovensko zastupoval premiér Eduard Heger. Krymská platforma je nový medzinárodný konzultačný a koordinačný formát, ktorý vznikol z iniciatívy Ukrajiny a prezidenta Volodymyra Zelenského. Ako uvádza Kyjev, „hlavným cieľom platformy je dosiahnuť ukončenie ruskej okupácie Krymu a obnoviť zvrchovanosť Ukrajiny nad polostrovom“. Ale obyvatelia polostrovu to akosi nechcú…

    Platforma má fungovať na viacerých úrovniach: hláv štátov a predsedov vlád, ministrov zahraničných vecí, medziparlamentnej spolupráce a siete expertov. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ešte v piatok oznámil, že na summit mali prísť vysokí predstavitelia zo 44 krajín a medzinárodných organizácií. Napokon prišli zástupcovia zo 46 štátov. Na úrovni prezidentov bolo zastúpené Lotyšsko, Litva, Estónsko, Poľsko, Maďarsko, Moldavsko, Slovinsko a Fínsko. Prišli tiež niektorí ministri z členských štátov EÚ. Na podujatí sa zúčastnil aj predseda Európskej rady Charles Michel.

    Ako prvý, prehovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyslovil názor, že „predtým bol Krym garanciou medzinárodnej stability, ale teraz sa premenil na sud s pušným prachom“. Určite to „trochu“ prehnal, lebo situácia na Kryme je absolútna pokojná a minimálne 99 percent obyvateľov polostrova je spokojných so zmenami v priebehu posledných siedmych rokov a tiež s tým, že polostrov „odplával“ do Ruska.

    Zelenskyj prisľúbil, že Kyjev využije všetky možné spôsoby, aby si prinavrátil Krym. Prezradil, že jedným zo spôsobov je zákon o pôvodných národoch, ktorý podľa jeho mienky, zlepší práva Krymských Tatárov. Za druhý spôsob považuje „zrušenie hanebnej slobodnej ekonomickej zóny Krym“. Tiež presviedčal prítomných hostí z Európy, že treba „zosilniť sankcie voči Rusku a zabezpečiť slobodu plavby v Čiernom a Azovskom mori“. V závere pateticky vyhlásil: „Dnes, 23. augusta, začíname spiatočný odpočet oslobodenia nášho polostrova. Okupácia sa začala v Moskve a skončí sa v Kyjeve“.

    Vystúpil aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý zdôraznil, že „Slovensko nikdy neuzná ilegálnu anexiu Krymu“. „Pred viac ako siedmimi rokmi Rusko porušilo medzinárodné právo a ilegálne anektovalo časť územia Ukrajiny. Čas nezbaví Rusko zodpovednosti za svoje činy a ani medzinárodné spoločenstvo potreby venovať pozornosť Ukrajine,“ podčiarkol Heger. „Krym je Ukrajina… Nikdy neuznáme zmeny hraníc prostredníctvom sily. Neuznáme ilegálnu anexiu Krymu a Ukrajinu plne podporujeme v diplomatickom úsilí o obnovu suverenity a územnej celistvosti,“ dodal slovenský premiér. Poznamenal, že sankcie voči Rusku ostanú v platnosti, kým bude trvať okupácia Krymu.

    Účastníci ustanovujúceho samitu Krymskej platformy prijali v Kyjeve spoločnú deklaráciu, v ktorej potvrdili podporu územnej celistvosti Ukrajiny. Odsúdili tiež „okupáciu a militarizáciu Krymu, porušovanie ľudských práv i obmedzovanie slobody plavby v regióne“. Súčasne vyzvali Rusko, aby „sa konštruktívne zapojilo do aktivít platformy, plnilo svoje záväzky okupačnej moci voči obyvateľom Krymu, prepustilo protiprávne zadržaných ukrajinských občanov a poskytlo neobmedzený prístup na tento polostrov pre pozorovateľov“.

    „Účastníci medzinárodnej Krymskej platformy neuznávajú a naďalej odsudzujú dočasnú okupáciu a nelegálnu anexiu Krymu, ktorá je priamou výzvou pre medzinárodnú bezpečnosť so závažnými dôsledkami pre medzinárodný právny poriadok, ktorý chráni územnú celistvosť, jednotu a zvrchovanosť všetkých štátov,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom ukrajinským ministerstvom zahraničných vecí.

    Účastníci summitu sa zhodli na tom, že Deklarácia vytvára Krymskú platformu ako medzinárodný konzultačný a koordinačný formát s cieľom „pokojne ukončiť dočasnú okupáciu Krymskej autonómnej republiky a mesta Sevastopoľ Ruskou federáciou a plne obnoviť vládu Ukrajiny nad svojím územím v súlade s medzinárodným právom“. Signatári v dokumente uviedli, že budú posudzovať prípadné ďalšie politické, diplomatické a reštriktívne opatrenia voči Rusku, ak si to jeho konanie bude vyžadovať.

    Mnohí európski, ruskí, ukrajinskí a bieloruskí analytici a média však dosť kriticky a mnohí aj sarkasticky zhodnotili priebeh a samotnú ideu vytvorenia „Krymskej platformy“. Poukázali na to, že drvivá väčšina účastníkov daného summitu nemá ani šajnu o tom, čo sa deje na Kryme, nepozná názory a túžby obyvateľstva a vôbec neovláda históriu a nevie, ako sa Krym stal ruským a prečo sa premenil na „ukrajinský“. Poukázali na sociálnu, jazykovú, kultúrnu a národnostnú diskrimináciu, ktorú ukrajinské úrady uvalili na obyvateľov Krymu počas vlády Kyjevu. Vyzdvihli pozitívne zmeny vo všetkých oblastiach v priebehu posledných siedmych rokov.

    Dokonca niektorí účastníci summitu vytýkali súčasnému ukrajinskému vedeniu porušovanie ľudských práv a potláčanie národnostných menšín, ako to vo svojom vystúpení uviedol maďarský prezident János Áder. Pripomenul Volodymyrovi Zelenskému aj protiprávny, diskriminačný jazykový zákon, ktorý prednedávnom prijali na Ukrajine. Vyzval vedenie Ukrajiny, aby pre národnostné menšiny zabezpečili také podmienky, aby sa na území Ukrajiny cítili ako doma a neboli potláčané ako v súčasnosti.

    Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov označil summit „Krymskej platformy“ za sabat, ktorý nemá ani právny, ani historický základ. Európski politici, „analytici“ a mainstreamové média prekrúcajú históriu Ruska a Ukrajiny, zabúdajú na legitímne krymské referendá o nezávislosti začiatkom 90-ch rokov 20. storočia, ktoré Kyjev protizákonné neuznal, tak ako Európska únia, Spojené štáty a Ukrajina neuznávajú ani legitímne referendum v marci r. 2014 o návrate Krymu do Ruska.

    Týmto „odborníkom“ by možno pomohlo, keby si oprášili vedomosti zo základnej školy a spomenuli si, ako vznikol štát Rusko a štát Ukrajina, ako a prečo sa menili hranice v ruskom impériu a v Sovietskom zväze, v akých hraniciach vznikol ZSSR a aké mal počas procesu rozpadnutia. Ale na to si nechcú spomínať a vôbec o tom vedieť, inak by museli uznať, že Krym nemá nič spoločné s Ukrajinou a už niekoľko storočí je ruským územím.

    To však zjavne nevyhovuje rusofóbom a súčasnej transatlantickej svorke v Európskej únii. Ešte nejaký čas táto slniečkarsko-liberálno-genderná svorka, ktorá sa kŕmi prehnitými a pre zdravie normálnych ľudí nebezpečnými odpadkami „západnej civilizácie“, určite bude štekať v EÚ, ale nie večne. Ako je známe, božie mlyny síce melú pomaly, ale isto…

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) „Крымская платформа“ в Киеве. России напомнили, что вопрос открыт, Deutsche Welle, 23.8.2021
    (2) Зеленский пригласил Россию подписать декларацию „Крымской платформы“, Slobodná Európa, 23.8.2021
    (3) „Крымская платформа“: чего хочет Зеленский и почему на саммит не пригласили Россию?, BBC, 20.8.2021
    (4) В Киеве начался саммит Крымской платформы: участие принимают 46 делегаций из разных стран и организаций, Hromadské.ua, 23.8.2021
    (5) Президент вручил государственные награды участникам саммита Крымской платформы, Ukrinform, 23.8.2021
    (6) «Оккупация началась в Москве, деоккупацию начинаем в Киеве». Украина провела первый саммит Крымской платформы — хроника, NV-Ukrajina, 23.8.2021
    (7) https://www.youtube.com/watch?v=D9ITZ9bVe14

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑