Čoskoro bude dokončená výstavba a začne sa prevádzka plynovodu Severný prúd-2. Čím viac sa približuje deň „D“, tým sa hlasnejšie z brehov Dnepra ozývajú výzvy o tom, že tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny má byť zachovaný čo najdlhšie. Kyjev žiada USA a EÚ, aby sa postarali o to, aby modré palivo prúdilo cez územie „Nezáležnej“ minimálne do roku 2024. V ostatnom čase sa už aj to máli súčasnému vedeniu Ukrajiny a požiadalo, aby tranzit ruského plynu bol predlžený aj o ďalších minimálne 15 rokov, aspoň do roku 2040.
V relácii domácej televíznej stanice „Ukrajina24“ to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti „Operátor GTSU“ /GTSU – Plynovo-dopravný systém Ukrajiny/ Sergej Makogon. „Nemáme garancie, že zmluva bude obnovená. Preto rokujeme s vládami USA a Nemecka o tom, aby nám poskytli také garancie. A domnievame sa, že najzávažnejšou garanciou bude obnovenie, alebo predlženie existujúcej zmluvy o 15 rokov už v súčasnosti. Zmluva má byť predlžená teraz a nemusíme čakať na rok 2025“, podčiarkol.
Sergej Makogon potvrdil, že ukrajinské úrady, ako aj vedenie krajiny s veľkým nadšením privítali rozhodnutie nemeckého súdu o tom, že zamietol žalobu spoločnosti Nord Stream AG, ktorá protestovala proti tomu, aby Severný prúd-2 podliehal obnovenej Plynovej direktíve Európskej únie, ktorá fakticky o polovicu okliešťuje dodávky ruského plynu na územie EÚ. Podľa tejto direktívy, v rámci tretieho energetického balíka, operátor plynovodu je povinný zarezervovať do 50% kapacity plynovej trate pre dodávky surovín od alternatívnych dodávateľov, aby Gazprom nezískal monopol a nemohol zneužívať svoje postavenie v Európe. Samozrejme, podobná direktíva neplatí pre územie Ruska.
Ukrajinský top-manažér preto dúfa, že ak plynovod Severný prúd-2 bude prepravovať iba polovicu plánovaného balíka plynu, táto skutočnosť neumožní Gazpromu, aby definitívne „pochoval“ ukrajinský plynovo-dopravný systém. „Iba 100%-né využívanie tohto plynovodu im umožní, aby sa vzdali tranzitu cez naše územie“, vysvetlil Makogon.
Prezradil, že na Ukrajine, ako aj v EÚ, horúčkovito hľadajú alternatívne zdroje energie, ktorými by dokázali nahradiť ruský plyn. Uviedol, že ukrajinské úrady mienia využiť domáci plynovo-dopravný systém pre, ako sa vyjadril, „zelený prechod“, čiže pre distribúciu vodíku do krajín Európskej únie. Pripomenul, že existujú dohody s Nemeckom o preprave vodíku. Vysvetlil, že práve preto Kyjev potrebuje, aby približne ďalších 15 – 20 rokov ruský plyn plynul cez územie Ukrajiny a vláda takto získala čas na prípravu a modernizáciu sovietskeho plynovodu na svojom území.
„Potrebujeme, aby bol zachovaný tranzit cez naše územie v bežnom rozsahu: minimálne 45 – 50 miliárd metrov kubických ročne. Približne, ako v súčasnosti“, poznamenal Sergej Makogon. Dokonca na svojej facebookovej stránke uviedol, že spoločnosť „Operátor GTSU“ je pripravená na to, aby poskytla svoje služby po tom, ako nemecký súd zamietol žalobu spoločnosti Nord Stream AG, ktorá žiadala, aby prevádzka plynovodu Severný prúd-2 nebola riadená na základe obnovenej Plynovej direktívy Európskej únie.
„Navrhneme naše služby vo veci riadenia Severného prúdu-2, pretože sme od Ruska reálne nezávislý operátor plynovo-dopravného systému“, uviedol. Ale neskôr, keď ukrajinské média začali šíriť túto „senzačnú správu“, svoj príspevok upravil a vysvetlil, že iba žartoval…
Kyjev vyzýva Spojené štáty a Európsku úniu na spoločný boj proti Rusku, avšak zubami-nechtami sa drží ruského plynu, žiada, aby aj naďalej pokračoval tranzit cez ukrajinské územie, aby prázdna štátna pokladnica mala aspoň nejaký príjem. Zatiaľ EÚ a USA aktívne podporujú Ukrajinu, ale pomaly ich záujem o túto krajinu chladne a budúcnosť pre súčasnú kyjevskú vládu je veľmi neistá.
Zdroje:
(1) Россия не согласится использовать „Северный поток-2“ на половину мощностей – Макогон, Ukrajina24, 26.8.2021
(2) https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fmcfire76%2Fposts%2F10158859034554081
(3) https://www.youtube.com/watch?v=1ruoIDkFPG8