• Vybrat den

    Prosinec 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Afghánská uprchlická krize 2021- Krize z roku 2015 může vypadat jako procházka růžovým sadem

    30-8-2021 Svobodné Noviny 153 521 slov zprávy
     

    Zpráva Centra pro strategická a mezinárodní studia varuje, že afghánská uprchlická krize roku 2021 by ve srovnání s tou z roku 2015 mohla vypadat jako „geopolitická procházka růžovým sadem“.


    Humanitární pracovníci varují až před 3 miliony afghánských uprchlíků, kteří by se mohli pokusit najít cestu do Evropy po převzetí země Talibanem.


    Vysoce postavený kolega z CSIS Erol Yayboke tato čísla opakuje a předpokládá, že počet vysídlených Afghánců, který v současnosti celosvětově dosahuje přibližně 2,6 milionu, by se jen během příštích dvou let mohl snadno zdvojnásobit.


    „Pokud USA a jejich partneři dostatečně nezareagují na tuto příští velkou uprchlickou krizi, mohly by miliony vysídlených Afghánců v roce 2021 způsobit, že migrační krize z roku 2015 bude vypadat jako geopolitická procházka růžovým sadem,“ uvádí zpráva.








    Když si Yayboke povšimne, že během přistěhovalecké krize v roce 2015 dorazilo do Evropy přes milion žadatelů o azyl z mnoha různých zemí Blízkého východu a severní Afriky, varuje, že počet samotných Afghánců mířících tentokrát na západ „by mohl zastínit i tato nejvyšší čísla“.


    Kde skončí „uprchlíci“, z nichž většina jsou ve skutečnosti ekonomičtí migranti, zůstává širší otázkou vzhledem k tomu, že není chuť je přijímat ani v Evropě, ani v sousedních blízkovýchodních zemích.


    Podle jednoho z diplomatů v Kábulu navzdory tomu, že evropské země od roku 2015 opevňují své hranice, „ani tanky“ nedokážou nadcházející příliv zastavit, jsou-li jejich počty dostatečně velké.


    Na otázku, zda by se raději usadili v bližších zemích s podobnou kulturou, jako je Saúdská Arábie, dali migranti jasně najevo, že by dali přednost mnohem delší cestě do evropských sociálních rájů, jako je Německo.


    Navzdory obrovským rizikům, která představuje povolení nevýslovného počtu neoprávněně prověřených lidí z nestabilního regionu světa, zpráva vyzývá Spojené státy, aby stejně otevřely své hranice.


    „Po pádu Saigonu v roce 1975 bylo vysídleno asi 4,5 milionu Vietnamců, z nichž mnozí se usadili v USA a nyní vlastní podniky, zastávají veřejné funkce a slouží jako diasporická páteř komunit, které je před desítkami let vítaly,“ píše Yayboke. „Totéž může platit o Afgháncích, jen kdyby Spojené státy pochopily, jak dnešní výzva může být zítřejší příležitostí.“


    Jak je dokumentováno ve videu níže, příliv uprchlíků do Evropy v roce 2015 vedl k prudkému nárůstu násilných trestných činů, masovým sexuálním útokům a nesčetným hromadným teroristickým útokům.


    To, jak by každý rozumný člověk chtěl, aby se něco takového opakovalo, je nepochopitelné.










    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑