Vo svete, kde OSN tlačí na západ (ale napodiv nie na Čínu), aby drasticky znížil emisie a aby zachránil svet pred globálnym otepľovaním, je pozoruhodné, že japonská vláda urobí niečo tak retrográdne a vypustí bez mihnutia oka odpadovú vodu zo zničenej elektrárne Fukušima.
Tokyo Electric Power Company (TEPCO) ako najväčšia japonská elektrárenská spoločnosť sa dohodla na pláne zbaviť sa odpadovej vody, ktorá sa hromadila v zničených reaktoroch jadrovej elektrárne. Tento podnik postaví kilometer dlhé podvodné potrubie priamo z ruín reaktora 1 do Tichého oceánu, kde sa odborníci domnievajú, že prúdy ho rýchlo zriedia a odnesú.
Podmorský tunel bude budovaný vyhĺbením podložia na morskom dne v blízkosti závodu a podľa Japan Times sa bude tiahnuť východne smerom k moru. Rybársky priemysel v oblasti je pochopiteľne proti opatreniu, ale len málo analytikov očakáva, že rybári odolajú vzhľadom na nedostatok alternatív na zneškodnenie rádioaktívnej vody.
Okrem Černobyľu je Fukušima jediný jadrový incident, ktorý si vyslúžil označenie úrovne 7 v rámci medzinárodnej stupnice jadrových udalostí. Japonsko je spojenec západných štátov, preto sa zámer vypustiť rádioaktívnu vodu stretáva s neobvyklým mlčaním médií. Je otázne, či by rovnako mlčali v prípade Bieloruska alebo Ruska alebo by skôr začali písať obrovské titulky o ničení planéty a života v oceánoch.
(1) Tepco to build undersea tunnel to release Fukushima water offshore; The Japan Times/Kyodo, 24.8.2021
(2) Japan decides to release water from Fukushima nuclear plant into sea; Kyodo News, 13.4.2021
(3) China warns of action over Japan’s decision to dump radioactive Fukushima water into the sea; autor: Catherine Wong; South China Morning Post, 13.4.2021