Plynovod Nord Stream 2 nie je vyňatý z pravidiel Európskej únie, ktoré vyžadujú, aby vlastníci potrubí neboli dodávateľmi plynu, ktorý v nich prúdi. Aby sa zabezpečila spravodlivá hospodárska súťaž, rozhodol v stredu nemecký súd. Duesseldorfský vyšší krajský súd zamietol výzvu, ktorú minulý rok podali prevádzkovatelia projektu podporovaného Gazpromom na prepravu plynu z Ruska do Nemecka pod Baltským morom. Tvrdili, že pravidlá sú diskriminačné. Pravidlá EÚ požadujú, aby spoločnosti, ktoré vyrábajú, prepravujú a distribuujú plyn na území Európskej únie, boli oddelené.
Cieľom tohto opatrenia, tzv. unbundlingu je zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž na trhu a zabrániť spoločnostiam v prípadnom prekážaní prístupu konkurencie k infraštruktúre. To znamená, že spoločnosť prepravujúca plyn by mala byť postúpená tretím stranám. (zaujímavé, že tento princíp nebol uplatnený pri výstavbe Južného prúdu). Prevádzkovateľ Nord Stream 2 tvrdí, že pravidlá boli zmenené a doplnené v roku 2019, pričom boli zamerané na zmarenie projektu. Mnoho európskych vlád s týmto projektom ostro nesúhlasí, niektoré z nich ho vnímajú ako ruský projekt zameraný na zvýšenie závislosti bloku od ruského plynu.
Pravidlá budú stáť NS 2, ktorý spája Nemecko priamo s Ruskom pod Baltským morom, ďalší čas a peniaze, ale nezastavia jeho dokončenie. Konzorcium zahŕňa aj päť západných spoločností pôsobiacich v sektore energetických služieb , konkrétne Uniper, Wintershall-Dea, Royal Dutch Shell, OMV a Engie, ktoré poskytli 50% financií. Projekt za 11 miliárd dolárov s prepravnou kapacitou 55 miliárd kubických metrov čelil politickému odporu Washingtonu, ako aj Ukrajiny a Poľska, ktoré v prípade uvedenia plynovodu do prevádzky prídu o lukratívne tranzitné obchody.
Podľa tohto rozhodnutia môže byť ruský Gazprom nútený obmedziť používanie na 50% kapacity plynovodu, pričom zvyšok nechá na nezávislom dodávateľovi, aby sa predišlo porušovaniu práva EÚ. Nariadenie sa predtým uplatňovalo iba na predaj plynu vo vnútri bloku. EÚ však pred tromi rokmi schválila nové zmeny a doplnenia pravidiel, pričom živila špekulácie, že zmena bola priamym pokusom brániť realizácii obrovského projektu. Plynovod za 12 miliárd dolárov má za cieľ zvýšiť ročné dodávky ruského zemného plynu do Nemecka a ďalších európskych krajín o 55 miliárd metrov kubických. Plynovod vedený cez Baltské more má zvýšiť energetickú bezpečnosť Berlína a znížiť ceny plynu tým, že tento proces bude menej závislý na tranzite paliva tretími krajinami. Výstavba plynovodu Nord Stream 2 sa blíži k záveru.
Pravdepodobne je tento projekt veľkým konkurenčným projektom voči dodávkam amerického plynu, pričom cena tohto amerického plynu má byť o 28% vyššia ako cena ruského plynu. Treba si uvedomiť akú úlohu bude zohrávať rozdiel cien plynu pre nemecké hospodárstvo, kde sa má realizovať odstávka uhoľných a jadrových elektrární. Pripomíname, že zníženie cien plynu pre domácnosti a podnikateľský sektor za prezidenta Obamu (zníženie cien o 40%) bolo jedným z kľúčových faktorov oživenia americkej ekonomiky. Je zrejmé že niektoré krajiny EÚ prídu o tranzitné poplatky, čo môže ohrozovať ich rozpočtovú politiku. Rovnako však treba chápať vládu Nemecka, ktoré chce pomocou prijateľných cien plynu udržať nemeckú ekonomiku. Kontrakty na prepravu plynu ropovodom družba sú platné do roku 2028, plynovod NS2 sa takto stáva predmetom geopolitických úvah, nie ekonomických otázok.
Zdroje: