• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Francúzi sa z Afriky stiahnu, ako Američania z Afganistanu

    3-9-2021 Zem & Vek 67 1032 slov zprávy
     
    Foto: Philippe Desmazes / AFP / Le Figaro

    Postačil jeden výbuch a lavína sa podľa všetkého bude valiť do širokého okolia. Po totálnej hanebnej porážke americkej armády v Afganistane a stiahnutí vojsk z tejto krajiny, rovnaký zámer prejavuje aj Francúzsko. Paríž nechce zopakovanie podobného scenára a preto avizoval ukončenie svojej operácie v štátoch Sahelu, na území, kde hlavným štátom je Mali (Sahel je krajinný typ v Afrike na južnom okraji Sahary, zahrňuje pás stepí a saván tiahnucich sa naprieč kontinentom od západu na východ, na území Mauritánie, Senegalu, Mali, Burkiny Faso, Nigeru, Čadu, Sudánu, Etiópie – Wikipedia).

    Francúzske média uvádzajú, že domáci experti, politici, diplomati a iní kompetentní budú mať čo robiť, aby nepripustili zopakovanie „afganského scenára“ aj v Sahelu. Jeden z francúzskych najpopulárnejších denníkov, konzervatívne a pravicovo-centristicky orientované Le Figaro prizvukuje, že po neúspechu Spojených štátov v Afganistane a urýchlenom a chaotickom stiahnutí vojsk z Kábulu, sa pozornosť svetovej verejnosti upiera na Mali. Paríž oznámil, že francúzska zahraničná operácia v zóne Sahelu skončila.

    Prirodzene, viacerí odborníci, politici a politológovia, ako aj miestne úrady sa obávajú, že sa tam môže zopakovať „afganský scenár“. Diskutujú o tom, ako by sa podobnému neslávnemu a nebezpečnému finále dalo vyhnúť. Jeden z francúzskych prezidentských kandidátov Xavier Bertrand varoval: „Neurobme v Sahelu rovnakú chybu, ako Američania v Afganistane“. Nesúhlasil s konaním súčasnej vlády a vyhlásil, že Francúzsko v spolupráci s ďalšími  európskymi krajinami má aj naďalej plniť svoje záväzky v Sahelu. Varoval, že v opačnom prípade môže explodovať migračná kríza a do Európy sa vrhnú tisíce a tisíce utečencov.

    Le Figaro pripomenul, že situácia v zóne Sahelu pripomína tú afganskú: tiež tam pôsobia islamské teroristické skupiny, ktoré boli určite nadšené víťazstvom Talibanu v Afganistane, čo ich povzbudilo a určite zaktivizujú svoju činnosť. V súčasnosti väčšinu všetkých operácií v severnom Mali uskutočňuje francúzska armáda. Experti prizvukujú, že bez jej pomoci miestne vládne sily nedokážu čeliť útokom islamistov. Varujú, že ak Francúzsko stiahne svoje vojská, ako to urobili Američania v Afganistane, potom sa aj v Mali zopakuje podobný scenár a krajinu ovládnu islamisti.

    Francúzsky vojenský expert Michel Goya zdôraznil, že francúzska armáda urobila chybu, keď rozšírila svoje operácie z Mali, kde sa jej darilo a konala na žiadosť malijského prezidenta, do širšej oblasti: Mauretánie, Burkiny Faso, Nigeru a Čadu. „Predtým než zasiahnete, musíte si položiť otázku, či je štát, ktorý vás žiada o pomoc, dostatočne štrukturálne stabilný“, podčiarkol francúzsky vojenský expert a historik.

    Po pomerne úspešných operáciách v Mali tam francúzske vojska zostali a očakávali, že ich úspechy povzbudia miestne ozbrojené sily a budú úspešne čeliť islamistickým extrémistom. Ale zopakovala sa situácia, ktorej čelili Američania v Afganistane: narástla nespokojnosť miestnych obyvateľov, ktorým nevoňala prítomnosť cudzích vojsk na ich území a ktorí ich „pobyt“ začali považovať za okupáciu svojej krajiny.

    Francúzske vojská teda z Mali odídu, ako sa Američania stiahli z Afganistanu. Ale v oboch prípadoch náhrada za tieto vojenské jednotky neexistuje. Armáda v Mali je veľmi slabá, presne ako afganská armáda. Je však značný rozdiel: kým Američania v Afganistane mali kontingent 100 tisíc vojakov, Francúzsko má v Sahelu mnohonásobne menej – iba 5 100 vojakov. Má ešte základne v susedných štátoch – v Čade a Gabone.

    Le Figaro prizvukuje, že miestni politici sa musia postarať o zvyšovanie morálky armády a viery vojakov v silný a jednotný štát. V prvom rade budú musieť armáde zaplatiť aspoň mzdu a skoncovať s korupciou, ktorá ovláda absolútne celý tento africký štát. Niektorí odborníci sa domnievajú, že stiahnutie zahraničných vojsk prinúti miestne úrady, aby začali realizovať reformy a zabojovali proti korupcii, ale nie je to vôbec isté.

    „Prípad Afganistanu ukazuje, že samotná vojenská operácia nemôže ukončiť džihadistické povstanie. Je tiež nutné vyjednávať s džihadistami. Dôvody ich opozície nie sú čisto náboženské, ležia hlbšie, spojené s hlbokými rozpormi v spoločnosti, s marginalizáciou určitých segmentov populácie, chudobou, beztrestnosťou a zlou správou“, podotkol bývalý minister zahraničia Mali Thiebile Drame.

    Experti varovali, že na rozdiel od dohody dosiahnutej s Talibanom v Afganistane, v prípade Mali je nutné, aby rokovania s islamistami nekonali za chrbtom oficiálnych úradov štátu Sahel a tamojšie úrady by mali vypracovať a v praxi zrealizovať plán na prekonanie krízy. Pripomenuli tiež, že vo februári budúceho roka sa v Mali uskutočnia prezidentské voľby a v apríli sa budú konať aj vo Francúzsku. Preto je čas na to, aby sa politika v regióne mohla zmeniť. Otázka je, či sa zmení k lepšiemu.

    Nie je však známe, ako dlho bude francúzska spoločnosť pripravená vysielať svoje vojská do tak vzdialených krajín. Experti navrhujú, aby francúzske vojská pomaly opustili Sahel a za ten čas by sa miestne úrady naučili riešiť svoje problémy vlastnými silami. Varujú, aby Paríž  nezopakovala chyby Američanov.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj:

    Sahel: quelles leçons la France doit-elle tirer de la crise afghane?, Le Figaro, 28.8.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑