Náklady na ubytování a podporu žadatelů o azyl se loni nafoukly na téměř 1,4 miliardy liber, a to za rekordních vln migrantů proudících přes Lamanšský průliv a ministerstvu vnitra se nedaří migranty deportovat.
Během roku do června britský daňový poplatník vyplázl 1,359 miliardy liber na podporu údajných žadatelů o azyl, přičemž mnohým bylo poskytnuto ubytování zdarma a další formy sociální pomoci.
Toto číslo představuje nárůst o 42 procent oproti předchozímu období 2019/20, kdy bylo na údajné uprchlíky vynaloženo 956 milionů liber.
V současné době přijímá azylovou podporu financovanou daňovými poplatníky 62 817 migrantů, přičemž celkem 115 000 čeká na rozhodnutí o svých žádostech o azyl, uvedl Daily Mail.
Během vyřizování jejich žádostí o azyl je jim poskytováno ubytování zdarma, bezplatný přístup k Národní zdravotní službě (NHS), bezplatná péče o zuby a zrak, vzdělání pro jejich děti a příspěvek 37,75 až 39,60 liber týdně, to vše na náklady daňových poplatníků.
List spočítal, že každý den daňový poplatník platí 3,7 milionu liber za podporu systému. Pro některé souvislosti byl v roce 2015 denní účet 726 000 liber v celkové roční výši 265 milionů liber.
V roce předcházejícím do března se ministerstvu vnitra Priti Patelové podařilo deportovat pouze 2 420 neúspěšných žadatelů o azyl a nelegálních přistěhovalců.
Rostoucí náklady na ubytování žadatelů o azyl přicházejí v souvislosti s rekordním přílivem nelegálních migrantů přes Lamanšský průliv z Francie, což dále zatěžuje štědré služby poskytované migrantům.
K dnešnímu dni se u britských břehů vylodilo přes 12 400 lodních migrantů, z nichž téměř všichni požádali o azyl. To je v porovnání s 8 410 za celý loňský rok a méně než 2 000 za rok předcházející.
Zatímco ministryně vnitra Priti Patelová opakovaně přislíbila, že proti nelegální migraci přitvrdí – jako odstrašující prostředek požadovala pro nelegální migranty delší pobyt ve vězení a případně zadržovala žadatele o azyl ve třetí zemi, aby mohli vyřizovat své žádosti o uprchlíky –, vláda odmítla přijmout prosté rozhodnutí o jednostranném vyslání lodí zpět do Francie.
Předseda organizace Migration Watch UK Alp Mehmet prohlásil: „S tím, jak se budou zvedat nelegální přechody přes kanál La Manche, porostou i náklady na azylový systém a zátěž pro daňové poplatníky – už teď na závratné úrovni.
„Jediným způsobem, jak tento nekontrolovaný trend zvrátit, je vrátit značné množství neoprávněně příchozích a neúspěšných žadatelů o azyl. Žel, zdá se, že je to mimo kompetence vlády.“
Po zpackaném stažení prezidenta Joea Bidena z Afghánistánu se objem peněz vynaložených na žadatele o azyl bude rychle zvyšovat.
V reakci na převzetí vlády nad zemí Talibanem britská vláda slíbila, že přijme nejméně 20 000 uprchlíků ze země v rámci nového programu přesídlování, jehož cílem je pomáhat ženám a dívkám ohroženým radikálním islamistickým režimem.
Ministerstvo vnitra oznámilo, že jen v prvním roce vyčlenilo 200 milionů liber na pokrytí nákladů spojených s projektem znovuusídlení občanů Afghánistánu.
Část z toho půjde na nákup velkých domů pro velké rodiny afghánských uprchlíků, protože vláda se údajně obává, že by Afghánci zůstali v hotelech delší dobu.
Nejméně 12 milionů liber bude vynaloženo na pomoc afghánským uprchlíkům při vstupu do škol a jejich navštěvování, a to s podporou anglického jazyka, přičemž další tři miliony liber půjdou na náklady na jejich zdravotní péči.
„Za mnohé vděčíme statečným Afgháncům, kteří pracovali po našem boku, a chceme zajistit, aby měli jistotu a stabilitu, aby se jim ve Spojeném království dařilo,“ řekla ministryně vnitra Priti Patelová.