Leader Čínskej výroby rakiet predstavil plán pre budúce misie na prieskum Marsu. Jeho plány zahŕňajú dopravenie ľudí na Červenú planétu, zriadenie stálej základne na Marse a výstavbu vesmírneho výťahu, ktorý podporuje misie a radikálne znižuje ich náklady.
Prvá fáza zahŕňa technologickú prípravu. Plánom je poslať robotické vozidlá na zber vzoriek z Marsu, na identifikáciu miesta a vybudovanie základne. Druhá zahŕňa poslanie misie s posádkou, ktorá bude vykonávať výstavbu základne na Marse. A tretia bude pozostávať z vytvorenia dopravnej siete na prepravu nákladu zo Zeme na Mars a vybudovania komunity na tejto planéte.
Akadémia tiež oznámila dátum spustenia týchto misií. Uskutočnia sa každé dva roky od roku 2033 do roku 2043.
Wang Xiaojun, riaditeľ štátnej Čínskej akadémie tiež oznámil, že sa pracujú na vytvorení vesmírneho výťahu, ktorý by slúžil ako raketoplán pre všetky druhy vesmírnych ciest, od misií s posádkou až po prepravu tovaru. Cena výstavby systému sa odhaduje na miliardy dolárov.
Základný koncept vesmírneho výťahu zahŕňa kábel ukotvený k povrchu Zeme a pripevnený k protizávažiu, ktoré by bolo poslané do vesmíru. Ak by bol kábel dostatočne dlhý – 36 000 km alebo trojnásobok priemeru Zeme – bude gravitáciou a odstredivou silou ťahom napnutý a vzpriamený. Teória tvrdí, že vozidlo by potom mohlo cestovať po kábli poháňanom energiou rotácie Zeme. Znamenalo by to revolúciu v cestovaní do vesmíru, ale navrhnúť a nájsť dostatočne pevný materiál je mimoriadne náročné.
Technologickou výzvou je dostatočne silný kábel, ktorý by uniesol hmotnosť tejto štruktúry. Pevný kábel by vážil 750 ton a mal by uniesť 20 ton na jedno vozidlo. Musia sa tiež vziať do úvahy riziká spojené s používaním kábla tejto veľkosti. A tiež postup ako sa výťah bude vyhýbať lietadlám, vesmírnym lodiam, meteroidom a asteroidom. Vesmírny výťah bude potrebovať dostatočne pevný materiál, aby vydržal obrovskú hmotnosť a napätie.
Správa Medzinárodnej akadémie astronautiky navrhla novú možnosť – uhlíkové nanorúrky. Akademici si myslia, že vývoj vesmírneho výťahu bude skorší, než si väčšina myslí, a to vďaka novému výrobnému postupu monokryštalického grafénu.
Čínski vedci vyvinuli uhlíkové nano vlákno dostatočne silné, aby sa dalo použiť na stavbu vesmírneho výťahu. Výskumný tím univerzity Tsinghua patentoval technológiu a časť svojho výskumu publikoval v časopise Nature Nanotechnology začiatkom r. 2018.
Príťažlivosť vesmírneho výťahu spočíva v potenciálnom nájdení oveľa lacnejšieho spôsobu cestovania do vesmíru. Vypustenie satelitu stojí viac ako 160 miliónov dolárov, ale odhaduje sa, že vesmírny výťah by to mohol náklady znížiť na menej ako 2 milióny dolárov na jednu cestu.
Superľahký a extrémne pevný kábel potrebný pre vesmírny výťah by podľa NASA potreboval pevnosť v ťahu najmenej 7 gigapascalov. Tím Tsinghua hovorí, že ich najnovšie uhlíkové nanorúrkové vlákno má pevnosť v ťahu 80 gigapascalov.
Zdroje:
1./ China wants to build the first space elevator in history, 29.6.2021, then24.com
2./ Chinese scientists say they have the key to building a space elevator, 23.11.2018, thestar.com
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]