• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stoltenberg je proti vytvoreniu armády EÚ, varuje, že to rozdelí Európsku úniu a oslabí NATO

    7-9-2021 Zem & Vek 105 857 slov zprávy
     
    Foto: Yahoo

    Sklamanie z finále „protiteroristickej operácie“ NATO, ktorá trvala dvadsať rokov a skončila úplným fiaskom, panuje nielen v radoch európskych a zaoceánskych politikov, analytikov a mainstreamových médií, ale aj medzi príslušníkmi armád. Už dávnejšie vrabce čvirikajú o vytvorení armády EÚ paralelne, alebo aj namiesto NATO a po hanebnom závere „operácie“ v Afganistane, tieto debaty vypukli s novou silou. Vo vedení Severoatlantickej aliancie vznikla zatiaľ menšia panika.

    Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rozhovore pre Sunday Telegraph vyhlásil, že vytvorenie európskej armády môže rozdeliť a rozhádať európske štáty, členské krajiny EÚ a zároveň oslabiť Severoatlantickú alianciu. V tejto súvislosti radšej nekomentoval výsledky „operácie“ v Afganistane, pretože by potom iba ťažko mohol obhajovať potrebu existencie vojenského „obranného“ spolku, ktorý ešte nikdy a nikomu nepomohol k nastoleniu mieru, ale na druhej strane rozpútal viaceré krvavé vojenské konflikty vo svete a má na svedomí desiatky tisíc životov civilistov v rôznych krajinách.

    „Vítam európske úsilie v oblasti zabezpečenia obrany, avšak niečo také nikdy nedokáže nahradiť NATO. Okrem toho, treba garantovať, že Európa a Severná Amerika budú držať spolu. Každý pokus o oslabenie vzťahu Severnej Ameriky a Európy nielen oslabí NATO, ale aj rozdelí Európu. Čiastočne samozrejme ide aj po peniaze, pretože 80% našich obranných nákladov znášajú spojenci, ktorí nie sú členmi Európskej únie“, podotkol generálny tajomník Severoatlantickej aliancie.

    Súčasný generálny tajomník krvilačného spolku NATO, ktorý predtým pôsobil vo funkcii nórskeho premiéra pripomenul, že európske krajiny, ktoré nie sú členskými štátmi EU – Spojené kráľovstvo, Island a Nórsko a tiež USA, Kanada a Turecko hrajú kľúčovú úlohu v procese zabezpečenia európskej bezpečnosti.

    „Každý pokus o vytvorenie paralelných štruktúr, dupľovať systém velenia, iba oslabí náš spoločný potenciál vzájomného pôsobenia, pretože za veľmi obmedzených zdrojov sa musíme vyvarovať paralelizmu a dupľovaniu úsilí. Konkrétne návrhy na vytvorenie ozbrojených síl EÚ nik s NATO neprediskutoval, nik nás neoboznámil so žiadnymi detailmi“, rozhorčene vyhlásil Jens Stoltenberg.

    To, že existujú plány na vytvorenie európskych ozbrojených síl, akejsi európskej armády, potvrdil aj minister zahraničia EÚ Josep Borrell na neformálnom stretnutí ministrov zahraničia Európskej únie v Ľubľane koncom minulého týždňa. Kolegovia – ministri diskutovali o koncepcii nového systému obrany Európskej únie a o plánoch vytvorenia síl rýchleho reagovania EÚ.

    Josep Borrell pre novinárov prezradil, že prvé praktické rozhodnutia budú prijaté v októbri -novembri v rámci prípravy novej európskej bezpečnostnej koncepcie „Strategický kompas EÚ“. Schvaľovanie tejto novej stratégie, ako aj plánov vytvorenia síl rýchleho reagovania EÚ by sa malo uskutočniť v marci budúceho roka. Josep Borrell zdôraznil, že sa diskutuje o vytvorení vojenskej skupiny o počte približne päť tisíc mužov.

    Odpovedajúc na otázky novinárov počas tlačovej konferencie Josep Borrell musel priznať, že predošlý projekt vytvorenia spoločných ozbrojených síl Európskej únie (takzvaných európskych akčných skupín), bol za uzatvorený vyhlásený ešte v roku 2017, ale nikdy nebol uplatnený v praxi. Pre svoje humanitárne misie Európska únia zakaždým vytvára samostatný zmiešaný vojenský kontingent. Borrell podčiarkol, že EÚ však potrebuje vytvorenie stáleho, veľmi dobre komunikujúceho a fungujúceho, spoločného operatívneho vojenského zoskupenia.

    Na otázku novinárov, kde a ako by sa dali použiť podobné spoločné európske vojenské sily, Josep Borrell odpovedal, že by boli veľmi užitočné v operácii na zabezpečenie kontroly kábulského letiska v Afganistane. Podotkol, že keby Európska únia už mala sily rýchleho reagovania a v dostačujúcom počte, tieto sily by postačili na to, aby sa podarilo mať vo svojich rukách letisko a pokračovať v evakuácii aj po odchode amerických vojakov z Afganistanu.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) Proposed EU military force would ‘divide Europe’, warns Nato’s secretary general, The Telegraph, 4.9.20217
    (2) EU army would ‘divide Europe’, claims Nato Secretary General amid Afghanistan failure, Express, 5.9.2021
    (3) EU defence force should not stretch NATO’s resources, Stoltenberg says, Yahoo, 3.9.2021
    (4) EU army would ‘divide Europe’, claims Nato Secretary General amid Afghanistan failure, Daily Advent, 5.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑