Po Portugalsku se nyní Švédsko stalo druhým evropským státem, který zakázal cestovat z nejočkovanějšího státu Izrael. Švédsko také zakázalo vstup občanům Spojených států, Kosova, Libanonu, Černé Hory a Severní Makedonie.
Švédsko se stalo druhou zemí Evropské unie, která zakázala vstup obyvatelům Izraele kvůli nárůstu případů COVID-19 v zemi, přestože tato země je jednou z nejočkovanějších zemí na světě.
Portugalsko se stalo první zemí EU, která kvůli nárůstu případů zakázala cestování z Izraele. Obě země se řídí doporučením EU vyřadit Izrael ze seznamu zelených zemí.
Švédsko také zakázalo vstup občanům Spojených států, Kosova, Libanonu, Černé Hory a Severní Makedonie.
Ministr vnitra Mikael Damberg řekl zpravodajským serverům, že prudký nárůst případů COVID-19 v Izraeli, Spojených státech a dalších zemích je důvodem, proč byly ze švédské výjimky ze zákazu cestování vyjmuty. Navzdory hromadné očkovací kampani Izraele se virus dál šíří, řekl Damberg.
Počátkem dubna zveřejnil Izraelský lidový výbor (IPC), civilní orgán složený z předních izraelských zdravotnických expertů, svou zprávu o vedlejších účincích vakcíny Pfizer, které naznačují poškození téměř všech systémů lidského těla.
Pokud jsou zjištění IPC skutečná, pak vakcína Pfizer souvisí s větším počtem úmrtí v Izraeli než vakcína AstraZeneca v celé Evropě.
Nyní není masivní příval infekcí COVID-19 v Izraeli, jedné z nejočkovanějších zemí na světě, ničím menším než katastrofou. Vakcínová krize v Izraeli by měla být varováním pro zbytek světa.
Podle zprávy švédské vlády bylo znovuzavedení zákazu cestování pro Izrael, USA a další země od 6. září.
„Pokud jde o zahraniční občany cestující do Švédska z USA, Izraele, Kosova, Libanonu, Černé Hory a Severní Makedonie od 6. září, do Švédska mohou vstoupit pouze ti, na něž se vztahuje jiná výjimka ze zákazu vstupu,“ stojí ve zprávě.
„To by se mohlo týkat zahraničních občanů, kteří mají povolení k pobytu ve Švédsku, mají zvláště naléhavé potřeby nebo mají vykonávat základní funkce a kteří mohou rovněž předložit negativní test na COVID-19.
Negativní výsledek testu na COVID-19 nesmí být starší než 48 hodin. Tento požadavek se vztahuje na cizí státní příslušníky ve věku 18 let a starší, s určitými výjimkami.“
Švédská vláda uvedla, že se řídí pokyny EU o vynětí těchto zemí ze svého seznamu bezpečných cest, a uvedla, že směrnice bude později přezkoumána.
30. srpna vyškrtla Evropská unie ze svého seznamu bezpečných cest Spojené státy, Izrael, Kosovo, Libanon, Černou Horu, Severní Makedonii a další země. Seznam je nezávazný a země si mohou stanovit vlastní hraniční politiku.
„Cestování do EU ze zemí nebo subjektů neuvedených v příloze I, které není nezbytně nutné, podléhá dočasnému cestovnímu omezení. Tím není dotčena možnost členských států zrušit dočasné omezení cestování do EU, které není nezbytně nutné, pro plně očkované cestující,“ uvedla tehdy EU v prohlášení.
I když je Izrael jednou z nejočkovanějších zemí na Zemi proti COVIDu-19, počet případů stoupá. Sedmidenní průměr malého státu u infekcí COVID-19 v pondělí přesahoval 1000 na jeden milion lidí, což je dvojnásobek počtu pozorovaného ve Spojených státech a Velké Británii, uvádí Oxfordská univerzita.