• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na Islande spustili najväčší stroj na odstraňovanie CO₂ z atmosféry

    9-9-2021 Zem & Vek 57 568 slov zprávy
     

    Na Islande sa 8. septembra zapína najväčšia továreň na odstraňovanie CO₂ na svete. Švajčiarska poisťovacia spoločnosť Swiss Re a začínajúca spoločnosť Climeworks so sídlom v Zürichu spolupracujú v boji proti zmene klímy zriadením prvého rozsiahleho skladovacieho zariadenia Direct Air Capture (DAC). Závod pod názvom Orca bude každoročne čerpať objem emisií rovnajúci sa približne 870 automobilom. Spoločnosť Swiss Re a Climeworks podpísali prvú dlhodobú kúpnu zmluvu o priamom zachytávaní vzduchu a skladovaní oxidu uhličitého v hodnote 10 miliónov USD počas 10 rokov. Orca zachytí 4 000 ton CO₂ ročne, čo z neho robí najväčšie zariadenie na svete.

    Závod sa skladá z ôsmich kontajnerov s ročnou kapacitou zachytenia 500 ton CO₂. Každý z nich je vybavený ventilátormi, ktoré nasávajú vzduch. CO₂ je odfiltrovaný, zmiešaný s vodou a napumpovaný do hlbokých podzemných studní, kde sa v priebehu niekoľkých rokov zmení na kameň. V zemi prirodzene reaguje s okolitou čadičovou horninou a vytvára stabilné uhličitanové minerály. To je považované za najbezpečnejšiu a najtrvanlivejšiu formu všetkých riešení odstraňovania uhlíka, ktoré sú dnes komerčne dostupné. Priame odstraňovanie uhlíka je stále príliš drahé.

    Elon Musk nedávno prisľúbil 100 miliónov dolárov na vývoj technológií na zachytávanie uhlíka, zatiaľ čo spoločnosti ako MicrosoftUnited Airlines a ExxonMobil investujú v tejto oblasti miliardy dolárov. Orca bude pravdepodobne o 2 roky bojovať s konkurenciou v USA a Škótsku.

    „Máme problém s nadbytkom CO₂,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Carbon Engineering Steve Oldham. „Pomocou DAC môžete odstrániť akékoľvek emisie, kdekoľvek a kedykoľvek. Je to veľmi účinný nástroj.“

    „Súčasné modely naznačujú, že do roku 2050 budeme musieť odstrániť 10 gigaton CO₂ ročne a do konca storočia sa toto číslo musí zdvojnásobiť na 20 gigaton za rok,“ tvrdí Jane Zeliková, vedkyňa z oblasti klímy na univerzite vo Wyomingu.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ The world’s biggest carbon-sucking machine is switching on in Iceland, qz.com, 7.9.2021

    2./ The device that reverses CO2 emissions, bbc.com, 12.3.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑