• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nižší rast dlhov ako rast HDP ekonomika akceptuje

    11-9-2021 Zem & Vek 98 643 slov zprávy
     

    Ekonomika eurozóny ktorej sme súčasťou vykazuje v tomto roku vysoký hospodársky rast z viacerých dôvodov. V prvom rade sa tohtoročné údaje porovnávajú s vlaňajšími, v ktorých štáty so spoločnou menou zaznamenali obrovský prepad, druhým dôvodom sú menové a fiškálne stimuly, ktorých dôsledkom sú nielen vyššie dlhy väčšiny účastníkov trhu, ale aj rozpočtové deficity verejných financií a verejného dlhu. Z hľadiska ich udržateľnosti však bude dôležité, aby sa zadlženosť zvyšovala o menej percent ako bude rast HDP, ku ktorému sa oba spomínané rozpočtové deficity porovnávajú.

    Slovenská ekonomika zaznamenala takmer 10 percentný rast, ale na druhej strane treba povedať, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť označuje našu zadlženosť za vysoko rizikovú, v rámci eurozóny za najhoršiu, čo nás určite neteší. Zatiaľ si nikto nerobí problémy so splácaním dlhov, keďže ich splatnosť ešte nenastala. Všetci si totiž myslíme, že ich dokážeme splatiť z očakávanej vyššej pridanej hodnoty a teda nie novými pôžičkami, ktoré budú drahšie, keďže z dôvodu narastajúcej inflácie bude ECB podľa všetkého reagovať aj sprísnenou menovou politikov a teda vyššími úrokovými sadzbami.

    Mobilizovať dodatočné finančné aktíva

    Teraz sa šíriaci delta variant korony ale nepočíta s obmedzením fungovania ekonomiky, ale ani s rozsiahlymi protipandemickými opatreniami. Čo nás však viac „straší“, sú nefungujúce dodavateľsko- odberateľské vzťahy, ktoré spôsobujú materiálovú krízu pre náš automobilový priemysel a narastajúce ceny energií, čoho dôsledkom je zdražovanie takmer všetkého. Výsledkom je nárast inflácie, ktorá podľa vyjadrenia ECB však nie je z dôvodu obrovskej masy lacných peňazí, ale zo spomínaných dôvodov a preto sa jej menová politika nemení.

    Na obnovenie hospodárskeho rastu ale potrebujeme nielen „požičané“ peniaze, ale treba hľadať aj dodatočné príjmy všade, kde sa nachádzajú. Zo všetkých treba spomenúť finančné aktíva v daňových rajoch v ktorých sa „ukrývajú“ miliardy, v prešpekulovaných korupčných schémach a po vojnovom debakli vraj najsilnejšej armády aj vo výdavkoch na zbrojenie, ktoré sa počítajú na miliardy dolárov.

    Z centrálnych bank zatiaľ len americká koketuje s myšlienkou priškrtiť menové stimuly, keďže jej ekonomika sa už dostáva z pandemického šoku. Dôkazom je pokles nezamestnanosti, ktorá v USA má spolu s infláciou vplyv na výšku úrokovej sadzby, čo ostatné centrálne banky vrátane ECB nezohľadňujú. Z hľadiska fungovania trhovej ekonomiky je dôležite, aby sa do nej čo najmenej zasahovalo finančnými stimulmi, ktorými sa len podporujú korupčné schémy a viac sa uplatňovali štandardné mechanizmy menovej a fiškálnej trhovej ekonomiky.

    AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑