Zatímco politici liberálního establishmentu nadále přijímají žádosti o přesídlení desítek tisíc Afghánců v rámci Evropské unie, rakouský kancléř Sebastian Kurz dal jasně najevo, kde stojí, a vyzval blok, aby udělal vše, co je v jeho silách, aby Afghánce udržel mimo.
Kancléř Kurz, který stojí v čele rakouské středopravé Rakouské lidové strany (ÖVP), během tiskové konference v Bělehradě, kterou uspořádal se srbským prezidentem Aleksandarem Vučićem, svůj postoj k otázce přesídlení Afghánců přitvrdil.
„Existují-li migrační vlny z Afghánistánu, je třeba se o migranty postarat v sousedních zemích. Proto jsme v kontaktu se zeměmi v tomto regionu,“ řekl Kurz a dodal, že „Afghánci nesmí do Evropy“.
Rakouský kancléř, jemuž byl předán Řád Republiky Srbsko ozdobený stuhou, také poděkoval Vučićovi za „masivní příspěvek“, který Srbsko v posledních letech poskytlo v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví.
Kurz také pochválil řeckou konzervativní vládu za to, že podél své hranice s Tureckem vybudovala 40kilometrový bariérový systém, který bude pracovat na dalším opevnění vnější hranice bloku.
„Dnes se na vnějších hranicích EU tyto jevy řeší lépe a přístup je jiný, než byl v roce 2015, kdy financování EU evropskými daňovými poplatníky vytlačovalo migranty přes Řecko a poté do dalších zemí Evropy,“ řekla kancléřka.
„Časy se změnily. Řecko nyní významně přispívá a vynakládá velké úsilí na ochranu vnějších hranic EU,“ dodal.
Kurzovy úvahy o migraci zopakoval jeho srbský protějšek Aleksandar Vučić, který prohlásil: „Ti, kdo opustí Afghánistán, mají jasný cíl: západní Evropu a Spojené státy. Málokdo chce zůstat na západním Balkáně. Budeme solidární se všemi, ale nebudeme místem, kde by mohli parkovat.“
Kromě přistěhovalectví obě hlavy států dlouze hovořily o bilaterálním obchodu a investicích, jakož i o přistoupení Srbska k Evropské unii. V současnosti je Srbsko největším obchodním partnerem Rakouska na západním Balkáně s ročním objemem obchodů přesahujícím miliardu eur.
Od počátku afghánského debaklu je Kurz trvale jedním z nejhlasitějších hlasů v Evropě, který vystupuje proti přesídlování Afghánců v celém bloku. Na začátku tohoto týdne, po setkání s premiéry Česka a Slovenska, hovořil Kurz o potřebě podpořit afghánské sousedy, aby se zabránilo vzniku další přistěhovalecké krize, jako byla ta, k níž došlo v roce 2015.
„Musíme podporovat lidi – Rakousko se proto rozhodlo vynaložit velké množství peněz navíc – 18 milionů eur – na podporu Afghánců v sousedních zemích,“ řekl Kurz.
„Nemůžeme ale dovolit, aby se opakoval rok 2015. Jsme proti nelegální migraci. Budeme bojovat proti pašerákům a pašování lidí – nemůže existovat nekontrolovaný migrační proud do Evropy,“ dodal.
Podobný tón nasadil i český premiér Andrej Babiš, když prohlásil: „Nelegální migranti platí za to, aby přišli do Evropy. Tomu musíme zabránit mimo Evropu. V Evropě pro ně opravdu není místo.“