Nedávný průzkum zahrnující 12 zemí Evropské unie ukazuje, že dvakrát více Maďarů se ve svém každodenním životě cítí svobodněji než v Německu, které aktivně koliduje se slovy i názory předních levicových domácích i mezinárodních politiků, mediálními zprávami a nadacemi, které se řadí ke „svobodě“.
Průzkum ukázal, že na otázku, jak svobodně se cítí v každodenním životě, odpovědělo 88 procent Maďarů, že jsou částečně nebo zcela svobodní (nejlepší výsledek mezi dvanácti zeměmi zahrnutými do studie). Stejný poměr v Německu, které skončilo na posledním místě, činil pouze 46 procent.
Průzkum, založený na průzkumech veřejného mínění provedených agenturou Datapraxis, YouGov a Radou evropských zahraničních vztahů, nevládní organizací George Sorose, která provedla průzkum v devíti z dvanácti zemí (Rakousko, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Polsko, Portugalsko, Španělsko a Švédsko), zatímco stejný průzkum provedla společnost AnalitiQs v Nizozemsku, Alfa v Bulharsku a Szondaphone v Maďarsku.
Výsledky jsou zajímavé i proto, že Brusel málokdy propásne příležitost osočovat Maďarsko ze špatné svobody, nebo dokonce obviňuje zemi z otevřené diktatury.
Maďarsko je terčem útoků nevládních organizací už léta. Sorosem financovaná nevládní organizace Freedom House řadí Německo k nejsvobodnějším zemím na světě, což mu dává skóre 94 bodů ze 100. Naproti tomu Maďarsko je uvedeno pouze jako „částečně svobodné“ a má „skóre svobody“ pouze 69 ze 100. Organizace dokonce tvrdila, že Maďarsko „už není demokracií“.
Poslední výsledky průzkumu však ukazují, že skuteční občané těchto zemí, jsou-li přímo dotázáni, mají zcela odlišný názor, než jaký Freedom House a další organizace. Maďarská vláda charakterizovala zprávu Freedom House o Maďarsku jako politicky zaujatou a motivovanou touhou očernit konzervativní vládu premiéra Viktora Orbána.
Výsledek průzkumu Rady evropských zahraničních vztahů, který provedla organizace blízká Sorosovi, je o to překvapivější, že právě v Maďarsku se lidé cítí svobodněji, a dokonce důvěřují vládním opatřením přijatým v souvislosti s epidemií koronaviru.
Orbán čelil tvrdé kritice za svou politiku ze strany liberálních politiků, ale to jsou politiky, které zůstávají doma populární. Například v otázce migrace Maďaři většinově podporují politiku maďarské vlády a také důvěřují své vládě v otázce migrace více než ostatní vlády EU. Orbán si také nadále udržuje jednu z nejpopulárnějších vlád v celé EU, což dokládá jeho trvale vysoká obliba.