• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Financial Times: “Eurozóna tak, jak jsme ji znali, je zničená”

    14-7-2015 NWO Odpor 50 597 slov zprávy
     

    I přes euforii na globálních akciových trzích Wolfgang Munchau z Financial Times (FT) – kdysi jeden z nejzanícenějších euronadšenců – varuje před změnou režimu, která přichází do Evropy. Akce věřitelů „zničily eurozónu tak, jak jsme ji znali, a zdemolovaly myšlenku na monetární unii jako na krok směrem k demokratické politické unii,“ vykřikuje Munchau ve strachu, že tímto„eurozónu degradovali na zhoubný systém fixně stanovených směnných kurzů sdílející společnou měnu, vedený německými zájmy, držený pohromadě jen hrozbou absolutního zbídačení pro ty, kdo zpochybní panující řád.“ Uzavírá to dost zlověstně: „Budeme se brzy ptát sami sebe, zda půjde tu novou eurozónu, která tak surově smýká se slabými, dlouho udržet.“



    Jak hlásí FTtím nejvýstižnějším, co lze o tomto víkendu říci, je, že šlo o brutální poctivost pachatelů této změny režimu…


    Tím, že to udělali, obnovili mocenský zápas evropských nacionalistů z 19. a z počátků 20. století. Degradovali tak eurozónu na zhoubný systém fixně určených směnných kurzů sdílející společnou měnu, pod vedením německých zájmů, který drží pohromadě hrozbou absolutního zbídačení pro ty, kdo zpochybní panující řád.


    Ale nebyla to jen ta brutalita, která před námi vytanula, ani totální kapitulace Řecka. Věcný posun je v tom, že Německo navrhlo formální mechanismus odchodu. V neděli trval ministr financí Wolfgang Schäuble na časově omezeném odchodu – na přestávce, jak to nazval. Za mých časů jsme slyšeli už pár potrhlých návrhů a tento mezi ně rozhodně patří. Členský stát tlačí na vyloučení dalšího. Přes víkend proběhl reálný puč: změna režimu v eurozóně.


    Skutečnost, že byl pro tento okamžik formální Grexit zažehnán, je nepodstatná. Grexit bude zpátky na stole, jakmile dojde i k té nejdrobnější politické nehodě – a pořád je tu spousta věcí, které se mohou zvrtnout, jak v Řecku, tak i v dalších parlamentech eurozóny. Jakákoliv další země, která by v budoucnu mohla zpochybnit německou ekonomickou ortodoxii, narazí na podobné problémy.


    Důsledky pro zbytek eurozóny jsou přinejmenším znepokojivé…


    Budeme se brzy sami sebe ptát, zda půjde tu novou eurozónu, která tak surově smýká slabými, dlouhodobě udržet. Před tím býval nejsilnější argument proti nějaké předpovědi rozpadu v silné politické oddanosti všech jejích členů. Když se ale zeptáte Italů, proč jsou v eurozóně, tak jen málokdo poukáže na ekonomické přínosy. Chtěli být součástí nejambicióznějšího projektu evropské integrace, který zatím proběhl.


    Ale když z toho odeberete politické aspirace, můžete skončit u úplně jiných závěrů. Čistě z ekonomického hlediska víme, že euro fungovalo velice dobře pro Německo. Fungovalo skromně pro Holandsko a Rakousko, i když v obou vyvolalo určitou míru finanční nestability.


    Ale pro Itálii to byla naprostá ekonomická katastrofa.


    Euro nepracovalo ani pro Finsko. Ač je tato země považována za světového šampióna strukturálních reforem, její ekonomika se propadá od té doby, kdy Nokia ztratila svou pozici nejpřednějšího výrobce mobilů na světě. Francie si v raných letech eura vedla relativně dobře, ale i ta teď už jede s trvalými deficity běžného účtu. Není to jen Řecko, pro které není euro optimální.


    V takovém systému občas někdo bude chtít odejít. A silná politická oddanost k jeho záchraně už existovat nebude.


    Fejetonista FT Wolfgang Munchau si vysloužil určitou důvěryhodnost… (jak to rozvedl ve svém článku ‚Provinilec‘)


    Po mnoho let býval jedním z nejzanícenějších nadšenců pro společnou měnu. Ještě v září 2006 vyhlásil: Očekávám, že Eurozóna bude z dlouhodobého hlediska výjimečně stabilní… nenechte se zmást, Eurozóna je tu, aby tu zůstala.


    O čtyři roky později předvedl Munchau svůj akrobatický obrat. „Ať si vyberete jakýkoliv scénář,“ napsal tento fejetonista Financial Times v březnu toho roku, „Euro to oslabí.“


    A teď už je z něj úplný euroskeptik… Taková ochota odtrhnout se od myšlení status quo s takovou upřímností je vidět mezi politickými a ekonomickými pisálky jen hrozně vzácně, píše:


    „Pár věcí, které mnozí z nás brali jako pevně dané, a ve které někteří z nás věřili, během tohoto jediného víkendu zhynulo.“


    Submitted by Tyler Durden on 07/13/2015 11:32 -0400


    Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2015-07-13/munchau-eurozone-we-know-it-destroyed


     


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑