• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zbořil: Každá země má svou minulost, ke které se nechce hlásit

    14-9-2021 První Zprávy 161 488 slov zprávy
     

    15. září 2021 - 03:20





    Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?



    „Já myslím, že ta instalace nebo deinstalace generála Lee v Richmondu jenom opět obrátila pozornost k tomu historickému purismu a té snaze přesvědčit současníky o tom že ty dějiny se měly jednak že se odehrávaly jinak a jednak že se měly odehrávat jinak,“ řílá Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.



    Sever proti Jihu…



    „Ještě si pamatujeme slavný a světoznámý román Sever proti Jihu,  který je sice literárním, ale přece jenom pravdě se velmi přibližujícím obrazem americké občanské války. A kdo se trochu zajímá o americké dějiny posledních dvou  století tak ví, že po občanské válce byla řada pokusů úspěšných Řada pokus Válce řada pokusů úspěšných i neúspěšných o překonání nenávisti Severu proti Jihu nebo Jihu proti Severu.  Vlajka Konfederace, kterou někteří považují za projev jižanského rasismu, kterého se americká společnost společně začíná zbavovat až po dramatickém vystoupení a atentátu na Martina Luthera Kinga, tak je jeden z těch symbolů vůči nimž nejsme tak nedůtkliví jako americká společnost na těch 16 generálů nebo představitelů Konfederace, kteří byli instalováni právě jako vzpomínky, proto,  aby se dokázalo, že Jih se Severem se dokázal smířit a dokázal k sobě najít společnou cestu,“ popisuje Zdeněk Zbořil.



    A jak je to s rasismem u nás …



    „A to co by nás tedy nemuselo zajímat, zda trampské osady v Čechách a na Moravě ještě používají prapor Konfederace aniž by to vzrušovalo některé aktivisty politických stran nebo neziskových společnosti .



    Vzpomeňme na to, že v devadesátých letech minulého století skinheadi nebo lidé, kteří se nechali inspirovat americkým rasismem a to ať už to bylo ve Spojených státech, Velké Británii, v Německu a nebo i u nás, tak s tím měli potíže řekněme trestněprávního charakteru.



    Odstraňování symbolů je velkým pokusem měnit historická fakta bez uvažování o tom co historický fakt je.  Felix Holzmann k tomu hezky říká, že jsou věci které se skutečně staly, které si máme zapisovat a pak ty co nezapisujeme nebo ty co bychom neměli zapomínat, to jsou ta fakta, tak žádná fakta, ale skutečně to co se stalo a najednou vidíme, že to není tak jednoduché, že vlastně každá generace pokud se vytvoří jakýsi generační rozum, je ochotná ta historická fakta přetvářet a vymýšlet jinak.



    A to není jenom pokus lhát a vykládat si dějiny  podle sebe samotných, ale vidět je jinak. Takže sice se můžeme rozčilovat společně s americkými studenty nad tím, že Spojené státy mají také otrokářskou minulost, ale každá země, každá evropská země, má svojí minulost, ke  které by se nerada chtěla hlásit, ať už je to ve Francii, v Německu, ve střední Evropě nebo v carském a sovětském Rusku,“ dodává Zdeněk Zbořil..



    Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.






    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑