• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pápež odletel späť do Ríma

    15-9-2021 Zem & Vek 142 1090 slov zprávy
     

    Pastoračná návšteva pápeža Františka na Slovensku sa v stredu popoludní skončila. Po svätej omši v Národnej svätyni v Šaštíne sa pápež na bratislavskom letisku rozlúčil a odcestoval do Ríma.

    „Takže pápež odišiel, politici a celé Slovensko počúvali od pápeža ako je potrebné dodržiavať slobodu jednotlivca! Aká je vzácna! Čo bude výsledok? Pripravme sa na dlhé týždne obmedzovania, šikanovania, totality a strašenia! Jedná vec je pekne sa na pápeža usmievať ako pani Čaputová, alebo p. Heger a druhá vec je zneužívať prítomnosť pápeža na politické body a neskôr absolútne ignorovať vlastných občanov a ich práva, slobody. Odmietnime túto totalitu! Chcem poukázať na dvojtvárnosť našich politikov, pretože jedno je sa usmievať 4 dni a potom dlhodobo utláčať celé Slovensko. Dosť bolo,“ k návšteve sa vyjadril na sociálnej sieti JUDr. Marek Géci.

    Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová sa so smútkom v tvári rozlúčila s pápežom Františkom. Niekoľko minút po jeho odlete prezidentská kancelária zverejnila smutnú správu, že prezidentke dnes po dlhej chorobe zomrel otec.

    Pápež odlieta

    Pápež počas štyroch dní v Slovenskej republike absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, aj židovskej či rómskej komunity. Okrem Šaštína navštívil tiež Bratislavu, Košice a Prešov.

    Pápežova návšteva v SR sa začala jeho príletom v nedeľu popoludní. Na následnom ekumenickom stretnutí na Apoštolskej nunciatúre predniesol svoj prvý príhovor na Slovensku. V ňom povzbudil členov Ekumenickej rady cirkví v SR, aby pokračovali vo svojej ekumenickej ceste. Uviedol, že cesta ich komunít sa začala nanovo po rokoch ateistického prenasledovania, keď bola náboženská sloboda znemožnená alebo tvrdo skúšaná. Teraz podľa neho skúšajú, aké krásne, no i náročné je žiť vieru v slobode. Po ekumenickom stretnutí sa pápež súkromne stretol s členmi Spoločnosti Ježišovej zo Slovenska.

    Prezidentka v pondelok privítala Svätého Otca v Prezidentskom paláci, kde spolu hovorili medzi štyrmi očami. Obaja sa zároveň prihovorili asi 500 hosťom zo všetkých sfér politického a spoločenského života. Pápež František vo svojom príhovore vyhlásil, že dejiny Slovenska pozývajú k tomu, aby bolo posolstvom pokoja v srdci Európy. Slovákov vyzval, nech z ich sŕdc nevymizne povolanie k bratstvu. Pandémiu nového koronavírusu označil za „skúšku našich čias“. Ľudia by podľa neho mali túto krízu prijať ako „výzvu prehodnotiť náš životný štýl“. Nemá zmysel sa podľa pápeža sťažovať na minulosť, treba si vyhrnúť rukávy a spolu budovať budúcnosť. Vyzdvihol význam spravodlivosti, starostlivosti o najslabších a varoval pred konzumom, materializmom a ideologickou kolonizáciou.

    V Katedrále sv. Martina v Bratislave sa Svätý Otec stretol s biskupmi, kňazmi, zasvätenými osobami, seminaristami a katechétmi. Vo svojom príhovore zdôraznil, že cirkev má byť znakom slobody a prijatia. Rovnako má byť pokorná. Vyzdvihol slobodu, tvorivosť a dialóg ako aspekty, ktorými sa má cirkev riadiť. Jej predstaviteľov poprosil, aby nepodľahli pokušeniu okázalej nádhery a svetskej veľkoleposti. Vyzval ich nebáť sa formovať ľudí tak, aby mali zrelý a slobodný vzťah k Bohu. Zdôraznil, že centrom cirkvi nie je cirkev.

    V pondelok popoludní sa pápež stretol s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom na pôde Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. Stretnutie nebolo v oficiálnom programe apoštolskej cesty. Pápež v pondelok navštívil aj centrum Betlehem v bratislavskej Petržalke. Navštívil tam ťažko chorých. Predtým sa prihovoril aj rodinám s deťmi, ktoré ho čakali pred centrom.

    Na Rybnom námestí v Bratislave, na mieste bývalej židovskej synagógy, sa stretol pápež s predstaviteľmi židovskej komunity. Zdôraznil, že viera nesmie predstavovať vyšší princíp, ktorým bude zdôvodnená diskriminácia a útlak. Utorok strávil pápež na východe Slovenska. V liturgickom priestore pred mestskou športovou halou v Prešove odslúžil pápež František liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. V homílii poukázal na význam kríža a vydávanie svedectva. Veriacich vyzval, aby si zachovali spomienku na osoby, ktoré ich živili a vychovávali vo viere.

    Svätý Otec František sa počas návštevy Prešova zastavil aj v Exercičnom dome Spoločnosti Ježišovej. Táto časť programu nebola uvedená v oficiálnom programe. Po návšteve Prešova sa pápež prihovoril rómskej komunite na košickom sídlisku Luník IX. Sledovalo ho vyše 3000 ľudí. Pápež v príhovore zdôraznil, že súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti. Ľudí podľa jeho slov nemožno dávať do schém. Vyzdvihol pastoračnú a integračnú prácu, ako aj prácu s utečencami a väzňami, ktorí sú na okraji. Rómov pozval k tomu, aby v poctivej práci, dôstojnosti zarábania si na každodenný chlieb a v budovaní vzájomnej dôvery prekonali strach a rany minulosti.

    Na košickom štadióne Lokomotíva privítalo pápeža Františka v utorok popoludní viac ako 20.000 prevažne mladých ľudí. Na stretnutí pápež vyhlásil, že skutočnou originalitou a revolúciou je dnes oslobodiť sa od kultúry provizórnosti, ísť nad rámec inštinktu a okamihu. Znamená to podľa neho milovať na celý život a celou svojou bytosťou.

    Program návštevy zavŕšila svätá omša na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne, kde pápeža privítalo na sviatok Sedembolestnej Panny Márie viac ako 50.000 ľudí. V homílii pápež označil Pannu Máriu za vzor viery pre slovenský národ. Poprosil Slovákov, aby zostali na ceste viery. Dnešné Slovensko podľa pápeža potrebuje prorokov, ktorí svojím životom ukážu krásu evanjelia, nastoľujú dialóg. Vyzval tiež k súcitnej viere, ktorá je solidárna s núdznymi.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Pápež odletel späť do Ríma. Na letisku sa rozlúčil aj s prezidentkou, TA3, 15.9.2021

    2./ JUDr. Marek Géci, facebook, 15.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑