Prvá výprava do kozmu s posádkou bez profesionálneho astronauta, a to nie len k hranici vesmíru, sa zrejme v noci na štvrtok stane skutočnosťou. Podľa plánu by v päťhodinovom okne, najskôr dve hodiny po dnešnej polnoci SELČ, mala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride odštartovať raketa Falcon 9 s loďou Crew Dragon, v ktorej štyria americkí „civilisti“ strávia tri dni na obežnej dráhe okolo Zeme.
Misia má trvať tri dni, ale presný čas návratu s pristátím do vody zatiaľ stanovený nie je. Bude to záležať na viacerých okolnostiach, vrátane poveternostných podmienok v plánovaných miestach pristátia, ktorými bude Atlantický oceán pri východnom pobreží USA alebo Mexický záliv. Ak v noci na štvrtok SELČ nebudú vhodné podmienky, je v zálohe ďalšie päťhodinové štartovacie okno o 24 hodín neskôr.
Misia s názvom Inspiration4 sa uskutoční z iniciatívy 37-ročného miliardára Jareda Isaacmana, ktorý je tiež veliteľom posádky. Tento skúsený súkromný pilot sníval o svojej ceste do vesmíru a, ako hovorí, tento sen si chcel splniť s tým, že poskytne ďalšie miesta v lodi za peniaze, ktoré budú venované na humanitárne účely. Pomoc má ísť Detskej výskumnej nemocnici St. Jude v tennesseeskom Memphise, ktorá sa zameriava na vážne choroby detí, najmä na leukémiu a iné druhy rakoviny.
Neplánuje sa pristátie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), avšak rozhodne sa nejedná len o atraktívny turistický výlet. Výprava má predovšetkým plniť úlohy, ktoré sú súčasťou lekárskych výskumov týkajúcich sa dôsledkov pobytu vo vesmíre na ľudský organizmus. Počíta sa napríklad s odoberatím biologických vzoriek, vrátane krvi. „Posádka Inspirace4 sa teší na využitie svojej misie na to, aby pomohla pripraviť lepšiu budúcnosť pre tých, ktorí poletia do vesmíru v najbližších rokoch a desaťročiach,“ uviedol vo vyhlásení Isaacman.
Okrem neho je v posádke Sian Proctorova, ktorá sa formálne stane prvou černošskou pilotkou kozmickej lode. Ďalší účastník výpravy asistentka lekára v nemocnice St. Jude Hayley Arceneauxová bude mať funkciu palubného lekára. Stane sa vôbec najmladšou Američankou, ktorá sa dostala mimo Zeme, a zároveň aj prvým človekom vo vesmíre s protézou. Štvrtým členom tímu je dátový inžinier Chris Sembroski.
Let úplne civilnej posádky v lodi Crew Drago Resilience umožňuje skutočnosť, že bude plne automatický. V prípade nutnosti pritom môže zasiahnuť riadiace stredisko zo Zeme.
Už v júli zamierili k vesmíru dvaja iní miliardári, ale išlo len o niekoľkominútové suborbitálne lety. Najprv letel v lodi VSS Unity svojej firmy Virgin Galactic Richard Branson. O deväť dní neskôr ho nasledoval Jeff Bezos vďaka rakete New Shepard a modulu New Step spoločnosti Blue Origin.
Zdroj: Vesmírny let čaká prvú civilnú posádku bez profesionálneho astronauta, Pravda, 15.9.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]