Všetci si pamätáme situáciu zo začiatku leta, keď slovenskí epidemiológovia odporúčali Slovákom dovolenkovať doma. Neprešiel ani týždeň a sociálnymi sieťami sa šírila fotografia hlavného hygienika Mikasa, ktorého odfotili, ako si užíva dovolenku v Chorvátsku.
„Pán hlavný hygienik Slovenskej republiky si po mimoriadne náročnom pracovnom období vzal pracovné voľno a trávi ho so svojimi najbližšími, na ktorých mal uplynulý i tento rok veľmi málo času. Vzhľadom na množstvo práce však zostáva v dennom kontakte s pracovníkmi Úradu verejného zdravotníctva SR,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková. Dodala, že Mikas rešpektuje všetky protiepidemické opatrenia tak v zelenej krajine, ako aj po príchode na Slovensko.
Najviac koronavírusových pozitivít prišlo počas júla a augusta na Slovensko z Chorvátska. Bolo ich 214, pričom sa 72-krát vyskytol delta variant nového koronavírusu. Z celkového počtu bolo importovaných 27%.
Adriána Plšková z Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici priblížila, že po Chorvátsku nasleduje 73 importov zo Španielska, pričom 57-krát potvrdili delta variant. Na treťom mieste je Česko, z ktorého importovali koronavírus 65 ľudia a 23-krát bol u nich potvrdený delta variant. Nasleduje Grécko s 56 prípadmi importov, pri ktorých sa 16-krát objavil delta variant.
Ďalej sa 45 prípadov importovalo zo Spojeného kráľovstva, delta variant sa objavil 28-krát. Importy nového koronavírusu zaznamenali aj z Cypru, a to v 27 prípadoch, pri ktorých sa delta variant objavil 12-krát. Pozitívne osoby prichádzali z celkovo 25 krajín, z ostatných krajín zaznamenali jeden až tri prípady importu koronavírusu na Slovensko.
„V posledných týždňoch sa počet pozitívnych osôb mierne zvýšil,“ povedala Plšková. Ide o 23-percentný nárast.. Najvyšší výskyt v júli a auguste zaznamenali vo vekovej skupine 15 až 19-ročných a 20 až 24-ročných. Podiel rizikovej skupiny 65-ročných a starších bol nízky, išlo o 354 prípadov.
Doplnila, že z regionálneho hľadiska bolo najviac – 962 prípadov, v Bratislavskom kraji, čo predstavovalo 23%. Druhý najvyšší výskyt mal Košický kraj – 811 prípadov, teda 19%.
Najčastejšie mali osoby s covidom respiračné problémy, teda bolesti hrdla, nádchu či kašeľ. Išlo o 2595 prípadov. V 22% boli bez akýchkoľvek príznakov. Išlo o 934 prípadov.
Febrilnú formu príznakov zaznamenali v 404 prípadoch. Senzorické príznaky sa prejavili 79-krát. Črevné príznaky pri 18 prípadoch a pľúcne príznaky pri 29 prípadoch.
Zdroj: Koronavírus: Najviac prípadov bolo importovaných na Slovensko z Chorvátska, Aktuality.sk, 13.9.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]