• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    214 koronavírusových pozitivít prišlo v lete z Chorvátska

    17-9-2021 Zem & Vek 47 669 slov zprávy
     

    Všetci si pamätáme situáciu zo začiatku leta, keď slovenskí epidemiológovia odporúčali Slovákom dovolenkovať doma. Neprešiel ani týždeň a sociálnymi sieťami sa šírila fotografia hlavného hygienika Mikasa, ktorého odfotili, ako si užíva dovolenku v Chorvátsku.

    „Pán hlavný hygienik Slovenskej republiky si po mimoriadne náročnom pracovnom období vzal pracovné voľno a trávi ho so svojimi najbližšími, na ktorých mal uplynulý i tento rok veľmi málo času. Vzhľadom na množstvo práce však zostáva v dennom kontakte s pracovníkmi Úradu verejného zdravotníctva SR,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Dáša Račková. Dodala, že Mikas rešpektuje všetky protiepidemické opatrenia tak v zelenej krajine, ako aj po príchode na Slovensko.

    Najviac koronavírusových pozitivít prišlo počas júla a augusta na Slovensko z Chorvátska. Bolo ich 214, pričom sa 72-krát vyskytol delta variant nového koronavírusu. Z celkového počtu bolo importovaných 27%.

    Adriána Plšková z Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici priblížila, že po Chorvátsku nasleduje 73 importov zo Španielska, pričom 57-krát potvrdili delta variant. Na treťom mieste je Česko, z ktorého importovali koronavírus 65 ľudia a 23-krát bol u nich potvrdený delta variant. Nasleduje Grécko s 56 prípadmi importov, pri ktorých sa 16-krát objavil delta variant.

    Ďalej sa 45 prípadov importovalo zo Spojeného kráľovstva, delta variant sa objavil 28-krát. Importy nového koronavírusu zaznamenali aj z Cypru, a to v 27 prípadoch, pri ktorých sa delta variant objavil 12-krát. Pozitívne osoby prichádzali z celkovo 25 krajín, z ostatných krajín zaznamenali jeden až tri prípady importu koronavírusu na Slovensko.

    „V posledných týždňoch sa počet pozitívnych osôb mierne zvýšil,“ povedala Plšková. Ide o 23-percentný nárast.. Najvyšší výskyt v júli a auguste zaznamenali vo vekovej skupine 15 až 19-ročných a 20 až 24-ročných. Podiel rizikovej skupiny 65-ročných a starších bol nízky, išlo o 354 prípadov.

    Doplnila, že z regionálneho hľadiska bolo najviac – 962 prípadov, v Bratislavskom kraji, čo predstavovalo 23%. Druhý najvyšší výskyt mal Košický kraj – 811 prípadov, teda 19%.

    Najčastejšie mali osoby s covidom respiračné problémy, teda bolesti hrdla, nádchu či kašeľ. Išlo o 2595 prípadov. V 22% boli bez akýchkoľvek príznakov. Išlo o 934 prípadov.

    Febrilnú formu príznakov zaznamenali v 404 prípadoch. Senzorické príznaky sa prejavili 79-krát. Črevné príznaky pri 18 prípadoch a pľúcne príznaky pri 29 prípadoch.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Koronavírus: Najviac prípadov bolo importovaných na Slovensko z Chorvátska, Aktuality.sk, 13.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑