18. září 2021 - 03:20
Tento týden jsme svědky zajímavých událostí - přerušení televizního vysílání tiskové konference Joe Bidena. To bylo něco podobného jako to, co se před časem stalo Donaldu Trumpovi. Další podobnou událostí je informace, že Joe Biden vyhlásil nové vojenské společenství.
Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?
„Především vojenská smlouva mezi Spojenými Státy, Velkou Británii a Austrálii není zas nic tak nového. Zejména Austrálie se dlouhá léta snažila vymanit z asijského obklíčení, které si vykládá jako čínské nebo indonéské obklíčení, ačkoliv je rozdíl v migrační a ekonomické politice obou těchto jejích „sousedních“ zemí.
Ale pravda je, že Spojené státy, na rozdíl od Velké Británie, se něčemu podobnému obratně vyhýbaly, protože se nechtěly dostat do konfliktu s ASEANem, nechtěly rozbít Sdružení zemí ekonomické spolupráce v Tichomoří (APEC)í a dneska, v době prezidentství Joe Bidena, se zdá, že jeho odkaz v několika projevech na Indické Tichomoří má nějaký nový kontext.
V každém případě to není nic převratného, je to je to jenom důkaz, nebo pro mě je to důkaz, že prezident Spojených států nejedná chaoticky, že má připravenou novou zahraniční politiku. Samozřejmě, že ji sám nevytváří, ale má připravenou politiku, která už musela být konzultována, částečně neúspěšně, s alespoň některými americkými spojenci,“ uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.
Nukleární kufřík…
„Ten druhý případ, který potěší odpůrce Joe Bidena, než jen to proč někdo „musel vypnout prezidenta“, je možná také o něčem podobném. Není to nic mimořádného, když americký generál Mark Milly, bývalý poradce prezidenta Trumpa, o kterém dnes Joe Biden dnes tvrdí, že mu stále věří, je konfrontován s otázkou novináře Boba Woodwarde, a jedním jeho kolegou, zda ve dnech 6. až 8.ledna 2021 se v bez konzultace s hlavou státu domlouval nebo vysvětloval čínskému prezidentovi, nebo podobnému „poradci“ čínského prezidenta něco o použití nukleárních zbraní v případném konfliktu. To je opravdu ozoruhodné!
Woodward je člověk, kterého si možná ještě někdo pamatuje z aféry Watergate, kdy vstupoval na pole žurnalistiky a potom se orientoval celá léta na události v Bílém domě. Publikoval o tom několik knih, které vždycky věnoval některému prezidentovi. Začínal s Richardem Nixonem a pokračovat dál a dál. Myslím, že jenom Georgi Bushovi juniorovi věnoval pozornost trochu větší. Samozřejmě psal o Jimmy Carterovi, Ronaldu Reaganovi. Tntokrát se věnoval období Donalda Trumpa. Je to člověk, který pracuje na hranici exkluzivních střetů a exkluzivních informací s politickou fikcí.
Připomeňme si jenom to, že ve zfilomvané aféře Watergate vystupovali zajímaví hollywoodští herci Dustin Hoffman a Robert Redford, ale také, že tam byla postava, která měla přezdívku, podle jednoho amerického porna, „hluboké hrdlo“, a tento skutečný člověk po mnoha a letech na smrtelné posteli prozradil, že byl agentem CIA a dodával dvěma skutečným novinářům, nikoliv jejich hollywoodským představitelům, skutečně exkluzivní informace.
Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)