O virtuálnej mene bitcoin vieme, že nemá žiadnu funkciu z klasických fiat peňazí a preto aj kolobeh nie je riadený žiadnou centrálnou bankou. Jeho hodnota závisí od ponuky a dopytu, ktoré sú ovplyvnené akceptáciou meny v obchodnom styku, reguláciami národných vlád, ktoré zakazujú finančným inštitúciám a platobným spoločnostiam bitcoinové transakcie, obmedzovať ich ťažbu z dôvodu veľkej spotreby elektrickej energie, ktorá viac zhoršuje životné prostredie, ale aj od vyjadrenia bitcoinových investorov pokračovať v investovaní na trhu s kryptomenami. Pozrime sa ale na problematiku ich zdaňovania.
Trhová kapitalizácia bitcoiuu narastá
Trh s kryptomenami po období poklesu oživuje, čoho dôkazom je nárast ich hodnoty o niekoľko desiatok percent a jeho trhová kapitalizácia dosahuje hodnotu dvoch biliónov dolárov, z toho polovicu predstavuje kapitalizácia bitcoinu. Keďže ale počet používateľov virtuálnej peňaženky neustále rastie, pozrime sa na zdaňovanie ich ziskov. Podľa zákona o dani z príjmov je zisk z investovania do kryptomien považovaný za zdaniteľný príjem v kategórii ostatný príjem. Zisk sa môže dosiahnuť pri výmene jednej meny za druhú, pri nakupovaní tovaru, alebo služby, ako aj keď sa zamieňa kryptomena za eurá. Od výšky základu dane sa platí daň vo výške 19 alebo 25 percent, ale k tomu aj plus 14 percentné zdravotné odvody. Na virtuálnych menách tak náš štát poriadne zarába, v porovnaní trebárs s Českom, kde sa platí len 15 percentná daň, ale na starom kontinente sú aj niektoré štáty ktoré dane neplatia vôbec. Pri zdaňovaní ale treba vydokladovať všetky náklady spojené s nadobudnutím kryptomeny a vedieť zúčtovať straty jednej meny so ziskami druhej meny. Podmienkou zdaňovania však je, že zisk z virtuálnej peňaženky ste si vybrali, tovar za kryptomenu nakúpili a tiež ste uskutočnili výmenu jednej meny za druhú, alebo za euro. Ak ale nedošlo k spomínaným aktivitám, nie je povinnosť daň platiť.
Princípy zdaňovania kryptomien
Z dosahovaného zisku z obchodovania s kryptomenami platia investori 19 percentnú daň za podmienky, že suma nepresiahne 37 981,94 eur, v prípade že je vyššia, je daň 25 percent. Keď k tomu pripočítame už spomínané zdravotné odvody vo výške 14 percent znamená, že štát na virtuálnych menách zarába z dosahovaného zisku 33 až 39 percent. Podľa všetkého sa v rámci terajších očakávaných daňových a odvodových zmien nepočíta pri zdaňovaní virtuálnych mien s inými sadzbami, čo v porovnaní s okolitými štátmi však znamená, že investori sú menej konkurencieschopní.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm