Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi navštívil Afghánistán, kde vyzval k podpoře jak Afghánců v zemi, tak afghánských uprchlíků, kteří uprchli do zahraničí.
Na závěr třídenní návštěvy Afghánistánu ve středu 15. září vyzval vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi k naléhavé a dlouhodobé podpoře Afghánců v zemi a těch, kteří uprchli do zahraničí jako uprchlíci.
„Humanitární situace v Afghánistánu je stále zoufalá,“ uvedl Grandi v prohlášení, které vydala agentura OSN. Řekl, že „před událostmi, které se odehrály v posledních několika týdnech, více než 18 milionů Afghánců potřebovalo naléhavou humanitární pomoc“.
Komisař ve svém tweetu uvedl, že „do Afghánistánu nadále přijíždějí humanitární konvoje a rozděluje se pomoc“. Řekl, že požádal Taliban, „aby zajistil bezpečnost humanitárních operací“.
Relief convoys continue to arrive in Afghanistan and aid is being distributed.
In my meetings in Kabul I asked the Taliban to ensure the security of humanitarian operations.
Millions of lives are at stake. pic.twitter.com/mnPPuWb6Sq
— Filippo Grandi (@FilippoGrandi) September 15, 2021
Během své návštěvy Kábulu se Grandi setkal s prozatímní afghánskou vládou a také s některými pracovníky OSN a nevládních organizací, kteří zůstali na místě a udržovali operace.
Grandi uvedl, že s ministry diskutoval o „kritických otázkách, jako je zajištění toho, aby se ženy ve štábu mohly bezpečně vrátit do práce, o významu vzdělání pro všechny afghánské děti a o bezpečnosti a ochraně všech Afghánců, včetně menšin“. Prohlásil, že „vybídl prozatímní vládu, aby tyto důležité závazky veřejně zopakovala a zajistila jejich dodržování v praxi“.
Vyzval mezinárodní společenství, aby se angažovalo v Afghánistánu, „aby se zabránilo mnohem větší humanitární krizi, která by měla nejen regionální, ale i globální důsledky“. Vyjádřil obavy, že „pokud veřejné služby a ekonomika zkolabují, budeme svědky ještě většího utrpení, nestability a vysídlování jak v zemi, tak mimo ni“.
Grandi rovněž vyzval k větší podpoře vysídlených Afghánců v zemi i v zahraničí.
V současné době žije přes 3,5 milionu Afghánců, kteří byli vnitřně vysídleni – podle UNHCR museli kvůli konfliktům opustit své domovy, ale zůstali v zemi. Mezi nimi je asi 630 000 lidí, kteří byli letos vysídleni.
V zahraničí žije také zhruba 2,6 milionu Afghánců s oficiálním statusem uprchlíka – podle údajů UNHCR zhruba 2,2 milionu z nich v sousedních zemích Íránu a Pákistánu. Existují také statisíce Afghánců, kteří opustili svou rodnou zemi, ale nedostali oficiální status uprchlíka.
Mnozí pozorovatelé se obávají, že převzetí moci Tálibánem by mohlo vést k útěku velkého počtu Afghánců ze země. Kvůli tomu požadovali Grandi a UNHCR větší pomoc pro hostitelské země a větší přesídlení afghánských uprchlíků.
„Zatímco současná situace v Afghánistánu dosud nevyvolala velký uprchlický exodus, UNHCR pokračuje ve své výzvě dárcům, aby zvýšili podporu pro miliony afghánských uprchlíků, kteří jsou již hostováni v Pákistánu a Íránu, a pro ty, kteří by mohli v budoucnu potřebovat mezinárodní ochranu,“ stálo v jejich prohlášení. „Mezinárodní společenství musí udělat více, aby těmto uprchlíkům a jejich hostitelským komunitám poskytlo humanitární a rozvojovou podporu a aby zvýšilo přesídlování Afghánců, kteří již v těchto zemích pobývají.“