Čínski analytici urobili dva pozoruhodné „objavy“: vysvetlili, prečo Spojené štáty stále, v priebehu niekoľkých desaťročí, útočia na Rusko a zo všetkých síl sa ho snažia poškodiť, a navyše si všimli aj takticky múdry a silný ťah Moskvy na medzinárodnej politickej šachovnici. Tento ťah označili za perfektný a „ojedinelý“. Čínski analytici poukázali na to, že Spojené štáty pociťujú veľké obavy o svoju súčasnú hegemóniu na svete a preto sa všetkými silami snažia vytvoriť nátlak na Rusko. Avšak v Moskve si už dávno zvykli na útoky USA, naučili sa im čeliť a podnikajú účinné protiopatrenia.
Čínsky denník The Paper podotýka, že Moskva sa nielen efektívne bráni a účinne odpovedá na neodôvodnené útoky Spojených štátov, ale vie prekvapiť aj nečakanými a originálnymi návrhmi, ktoré odzbrojujú jastrabov vo Washingtone. Čínski analytici poukázali na najnovšie vystúpenie ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, ktorý upozornil, že Spojené štáty vyvolávajú nové bezprecedentné zhoršenie vzťahov s Ruskom, ale zároveň ubezpečil, že Moskva je vždy pripravená na obnovenie dialógu a dobrých vzťahov s Washingtonom.
Sergej Lavrov podčiarkol, že Spojené štáty znova uvalili na Rusko nezákonné a absolútne neodôvodnené sankcie a používajú metódy špinavej konkurencie. Uviedol však, že dokonca aj za takýchto podmienok a špinavých trikov Washingtonu, nemieni Moskva vyvolávať konfrontáciu a hádky a je ochotná rokovať s americkými kolegami. Šéf ruského diplomatického rezortu podčiarkol, že Kremeľ je vždy otvorený pre dialóg a spoluprácu so všetkými, ktorí sú ochotní budovať vzťahy na princípoch rovnoprávnosti.
„My sme pripravení hoci aj zajtra obnoviť naše vzťahy na vzájomne výhodnom základe“, zdôraznil ruský minister zahraničia. Čínski analytici uvádzajú, že pozitívny signál, ktorý vysiela Rusko, je pomerne „nečakaným a zriedkavým javom v politike“. Podotýkajú však, že Moskva neklame a nepodvádza a v Kremli sú ozaj pripravení obnoviť dobré vzťahy s USA. Na druhej strane sú rovnako pripravení čeliť aj ďalším hrozbám a krivdám zo strany Bieleho domu, veď v Rusku si na to v priebehu pomaly 80 rokov od skončenia druhej svetovej vojny už zvykli. Navyše si osvojili skúsenosti z rozpadu ZSSR a nechcú opakovať staré chyby a znova mať tie isté problémy. Jednoducho sa poučili.
Čínski analytici sú presvedčení, že v USA nemajú záujem o budovanie konštruktívneho dialógu s Ruskom a nepodniknú žiadne kroky, aby ten dialóg obnovili. Vo Washingtone sú presvedčení, že Moskva má robiť ústupky. Prirodzene, v Rusku s takýmto postojom nesúhlasia a veľa krát vyzývali Spojené štáty na nové rokovania a dosiahnutie určitých kompromisov a dohôd.
„Iba obmedzovaním Ruska a propagovaním teórie „ruskej hrozby“, dokážu USA obhajovať svoje hegemonistické záujmy a vôbec záujmy Západu“, prizvukujú čínski analytici. Podotýkajú, že Američania využívajú omylné predstavy istej časti Európanov, že Rusko pre EÚ predstavuje ozajstnú katastrofu. Vďaka tomu, podľa čínskych analytikov, USA môžu s EÚ dosiahnuť spoločný cieľ a zachovať svoj stabilný vplyv vo svete.
Čínski analytici poukazujú na to, že to bude veľmi ťažká úloha, pretože kvôli splneniu svojich cieľov, budú USA nútené prekonať dosť značné vnútorné protirečia, ktoré sú zapríčinené ich vlastnými strategickými potrebami, pretože „svet potrebuje stabilitu a mier“, ako zdôrazňujú čínski analytici.
Zdroj: 美国联手小弟打出组合拳,俄罗斯“怂了”:明天即可对话, The Paper.cn, 12.9.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE