• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zdeněk Zbořil: Něco o bouřlivých zářijových dnech

    21-9-2021 První Zprávy 134 416 slov zprávy
     

    22. září 2021 - 03:20




    Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?



    „Já si myslím, že tomu především dominuje ať už v historických úvahách nebo v politických úvahách, dokonce i ve filmovém zpracování, vyhlášení všeobecné mobilizace v září 1938,  které se považuje za velký spontánní čin a reakci obyvatel Československa bez ohledu na různé názory, dokonce i německy mluvících občanů Československay a některých lidí na Slovensku.





    Ale samozřejmě se této události dostává politické interpretace a mluví se o zklamání důvěry české vlády prezidenta Beneše, tento herecký čin. Ale ono je to zároveň doprovázeno hledáním jakési politické reality. Nezapomeňme, že na těch bouřlivých demonstracích na podporu republiky vystupují nejenom komunisté, do té doby velcí kritici  Benešova politického jednání, ale také bývalí legionáři ale třeba i pozdější superkolaborant s protektorátním režimem Emanuel Moravec,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.



    Mobilizace, demobilizace, Mnichov, 15.březen…



    „Po vyhlášení mobilizace následuje demobilizace, která je reakcí na Mnichovské dohody a rodí se tady koncepce jednak Obrany národa, ozbrojeného odboje, buď domácího nebo zahraničního, proti případnému napadení Československa německou armádou a k tomu skutečně dojde 15. března 1939. Ale také jsou tady úvahy na odboj nebo chování se české vlády, která se musí vyrovnat s tou velkou politickoekonomickou změnou, kterým je odtržení pohraničních oblastí Československa,  hrozbou rozpadu Československa, ke kterému pak dojde skutečně po vyhlášení Slovenského štátu, ale také s různými názory které mají ti lidé dost často ve vojenských uniformách, kteří chtějí spolupracovat i s politickými stranami různého typu a vytvářet nějakou variantu protivenství se těm novým poměrům.



    To není náhlá operace, není to náhlé rozhodnutí, tady se objevují lidé, kteří se snaží zalíbit tomu nacistickému nebezpečí tím, že se z nich stávají bojovní antisemité a někteří dokonce z různých důvodů atakují své židovské spoluobčany, a do té doby velcí přátelé nebo lidi,  kteří se hlásili k masarykovskému odkazu republiky, ale najednou se mezi těmito lidmi vytváří nové a nové bariéry, což potom vede po 15 březnu k programové kolaboraci s protektorátním režimem. Takže to období je zajímavé tím, že dochází ne ke katarzi ale k určité změně chování lidí v Československu, kteří jistě i z bezradnosti hledají cestu, jak se s těmi novými poměry, které znamenají také výrazné omezení ústavních zvyklostí a ústavního pořádku, jak se s těmito poměry vyrovnat,“ dodává Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

    Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.






    (rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑