Nedeľný (19. septembra) výbuch sopky Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma mení jedno z obľúbených miest Kanárskych ostrovov na čiernu horúcu masu. Láva sa rýchlo šíri a pohlcuje jeden dom za druhým. Už sa rozprestiera na území 154 hektárov a zničila najmenej 320 budov, vrátane luxusných víl, vidieckych sídiel a stanice satelitného programu EÚ Copernicus. Spustošila banánové plantáže, vinice a polia s ďalšími plodinami. Hrozí nebezpečenstvo, že sa láva dostane do mora.
Celkový počet evakuovaných osôb na ostrove stúpol na viac ako 6 800, vrátane 500 turistov. Úrady museli dostať do bezpečia približne tisícku obyvateľov dediny Todoque, do ktorej začala prúdiť láva z prebudenej sopky. Tá na niektorých miestach dosahovala výšku až 12 metrov.
Sopka každý deň vychrlí 8000-10 500 ton oxidu siričitého, ktorý nepriaznivo postihuje pľúca, upozornil vulkanologický ústav. Na ostrove v noci na utorok 21. septembra zaznamenali štyri zemetrasenia s magnitúdou do 3,8.
Na ostrov pricestoval španielsky premiér Pedro Sánchez. Uviedol, že situáciu majú zatiaľ pod kontrolou. Úrady pozorne monitorujú požiare, ktoré vznikajú od valiacej sa lávy. Na pomoc nasadili vojenskú aj civilnú stráž. „Láva ničí všetko, čo jej stojí v ceste,“ uviedol pre španielsku televíznu stanicu TVE s tým, že mnoho ľudí sa nebude môcť dlho vrátiť do svojho domova. Výbuch sopky si zatiaľ nevyžiadal obete. Vulkanológovia sopku monitorovali niekoľko dní pred výbuchom. Ako uviedla BBC, odborníci odhadujú, že láva sa dostane k pobrežiu mora.
Vedci teraz pozorne monitorujú tok lávy, ktorá sa približuje k moru. Hlavným dôvodom obáv je chemická reakcia, ktorá vzniká pri kontakte so slanou vodou a ktorá podľa úradov môže vytvárať výbuchy a emisie škodlivých plynov. Vulkanológ José Mangas uvádza, že do ovzdušia by sa uvoľnili škodlivé plyny, čo by podľa jeho slov predstavovalo nebezpečenstvo pre obyvateľov ostrova. Tieto plyny môžu spôsobiť podráždenie pokožky, očí a dýchacích ciest. „Keď sa priblížite k oblasti mora, kde steká tekutá láva, pocítite svrbenie v nose a hrdle, pretože dýchate plyny, ktoré sa odparili z morskej vody, ktorá obsahuje chlór, sírany a podobne,“ dodáva.
Na ostrove La Palma žije 85-tisíc ľudí. Je to jeden z ôsmich ostrovov Kanárskych ostrovov. Ostrovania sa pokúšali zachrániť, čo sa dalo, predtým, než žeravá láva pohltila ich domovy. Viacerí mali na evakuáciu a zbalenie najnutnejších vecí iba hodinu. „Celý svoj život som natlačil do dodávky,“ vraví obyvateľ Todoque Javier López. Hasiči sa tiež pokúšajú zachrániť čo najviac domov a pracujú aj v noci, aby kopali priekopy na presmerovanie toku lávy.
Cumbre Vieja naposledy vybuchla pred 50 rokmi (1971). Predtým zaznamenali rozsiahlu vulkanickú činnosť aj v roku 1949. Ostatná erupcia na La Palma v roku 1971 trvala niečo vyše troch týždňov. Zatiaľ posledná sopečná erupcia na Kanárskych ostrovoch v roku 2011 trvala päť mesiacov.
Podľa Vulkanologického inštitútu Kanárskych ostrovov by erupcia sopky a jej následky mohla trvať až 84 dní. Pri stanovení tejto prognózy vychádzal z dĺžky predchádzajúcich erupcií.
Život vo zvyšných častiach ostrova La Palma, ktorý je zhruba 35 kilometrov dlhý a v najširšom mieste asi 20 kilometrov široký, do značnej miery nebol ovplyvnený sopečnými erupciami. Letecká doprava funguje normálne a na ostrov napriek vyčíňaniu vulkánu naďalej prichádzajú turisti.
Zdroje:
1./ Volcán de La Palma: la peligrosa reacción química que ocurrirá si la lava del Cumbre Vieja llega al océano. bbc.com, 21.9.2021
2./ VIDEO: Láva na španielskom ostrove La Palma pohlcuje luxusné vily jednu po druhej, TVnoviny.sk, 22.9.2021
3./ Prebudená sopka na ostrove La Palma už z domovov vyhnala takmer 7-tisíc ľudí, webnoviny.sk, 22.9.2021