• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    SPOLOČNÉ VYHLÁSENIE NAJVYŠŠIEHO SÚDU SR, NAJVYŠŠIEHO SPRÁVNEHO SÚDU SR, GENERÁLNEJ PROKURATÚRY SR A SLOVENSKEJ ADVOKÁTSKEJ KOMORY

    23-9-2021 Zem & Vek 63 653 slov zprávy
     

    Dolupodpísaní predstavitelia justície, aj vzhľadom na výzvy, ktorým čelí naša spoločnosť v posledných mesiacoch, uvedomujúc si, že dôvera v inštitúcie je základom stability a prosperity štátu, chceme aj týmto vyhlásením prispieť k upokojeniu občanov, že jednotlivé inštitúcie, ktoré zastupujeme, dennodenne vykonávajú svoj poslanie vo vernosti hodnotám, zákonne a striktne v zmysle ústavy a platných právnych predpisov.

    Nebránime sa verejnej kontrole, táto by však mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom. Inštitúcie sú tvorené ľuďmi, ktorí sú omylní, ale práve preto sa desiatky rokov formuloval právny systém s brzdami a protiváhami, ktorý je korunovaný ústavnou a medzinárodnou ochranou základných práv a slobôd. Tento systém, aj napriek omylom, je funkčný a chceme uistiť všetkých obyvateľov Slovenska, že využívame všetky právne nástroje, aby sme mohli žiť v krajine, kde vládne právo, morálka i spravodlivosť.

    K akýmkoľvek systémových zmenám je potrebné pristupovať zdržanlivo a po poctivej odbornej diskusii tak, aby sa v konečnom dôsledku neznížila kvalita ochrany práv občanov.

    Ján Šikuta za Najvyšší súd SR, Pavol Naď za Najvyšší správny súd SR, Maroš Žilinka za Generálnu prokuratúru SR, Viliam Karas za Slovenskú advokátsku komoru.

    K akýmkoľvek systémovým zmenám v justícii je potrebné pristupovať zdržanlivo a po poctivej odbornej diskusii tak, aby sa v konečnom dôsledku neznížila kvalita ochrany práv občanov. V spoločnom vyhlásení to vo štvrtok uviedli predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta, šéf Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR Pavol Naď, generálny prokurátor Maroš Žilinka a predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas.

    Verejnosť ubezpečili, že jednotlivé inštitúcie, ktoré zastupujú, „vykonávajú svoje poslanie vo vernosti hodnotám, zákonne a striktne v zmysle ústavy a platných právnych predpisov“. Zdôraznili, že sa nebránia verejnej kontrole. „Táto by však mala ostať kontrolou a nie verejným nátlakom. Inštitúcie sú tvorené ľuďmi, ktorí sú omylní, ale práve preto sa desiatky rokov formuloval právny systém s brzdami a protiváhami, ktorý je korunovaný ústavnou a medzinárodnou ochranou základných práv a slobôd,“ doplnili.

    Tvrdia, že tento systém je napriek omylom funkčný. „Chceme uistiť všetkých obyvateľov Slovenska, že využívame všetky právne nástroje, aby sme mohli žiť v krajine, kde vládne právo, morálka i spravodlivosť,“ podotkli.

    Najvyšších predstaviteľov justičných orgánov na Slovensku pozvala k okrúhlemu stolu Slovenská advokátska komora (SAK). „Komora považuje budovanie a ochranu atribútov právneho štátu za jednu zo svojich najväčších priorít. V právnom štáte je potrebné, aby riadne fungovali všetky zložky justície, teda súdnictvo, prokuratúra, nezávislá advokácia a v rozšírenom ponímaní justície aj policajné orgány,“ uviedla pre TASR hovorkyňa SAK Alexandra Donevová.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Maroš Žilinka – generálny prokurátor SR, FB, 23.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑