• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Riaditeľka spoločnosti Huawei bude prepustená

    25-9-2021 Zem & Vek 61 656 slov zprávy
     

    Čínsku občianku držanú v Kanade kvôli obvineniam z podvodov v USA v piatok prepustia. Obe strany sa dohodli, že stiahnu všetky obvinenia voči pani Mengovej. Meng Wanzhou, finančná riaditeľka spoločnosti Huawei, ktorá bola zadržaná v decembri 2018 na žiadosť USA sa čoskoro virtuálne zúčastní amerického súdu. Prípad vyvolal medzinárodný spor a narušil vzťahy Číny s USA a Kanadou.

    Kanadská polícia zatkla Meng v decembri 2018 na letisku vo Vancouveri na základe amerického príkazu na vydanie. Je obvinená z podvodov v USA spojených s jej údajným porušovaním amerických sankcií voči Iránu.

    Americké ministerstvo spravodlivosti (DOJ) v piatok oznámilo, že dosiahlo dohodu o odložení stíhania do decembra 2022. Ak by splnila podmienky stanovené súdom, prípad by nakoniec zrušili. Podľa tejto dohody bude jej prípad zastavený a mohla by byť takmer okamžite prepustená.

    Pani Meng priznala, že je vinná z obvinenia z podvodu. Späť do Číny by mohla odletieť už v sobotu, povedal pre BBC človek so znalosťou tejto problematiky.

    Pani Meng nastúpila do spoločnosti v roku 1999. V roku 2011 sa stala jej finančnou riaditeľkou. Meng Wanzhou je staršou dcérou miliardára Rena Zhengfeia, ktorý založil spoločnosť Huawei v roku 1987 a vybudoval z nej jednu z najväčších technologických firiem na svete.

    Slúžila deväť rokov v čínskej armáde, do roku 1983, a je tiež členkou Čínskej komunistickej strany. Spoločnosť Huawei čelila obvineniam, že čínske úrady by mohli použiť jej zariadenie na špionáž. Tieto obvinenia, ale popiera.

    V roku 2019 USA uvalili na spoločnosť Huawei sankciu a zaradili ju na čiernu listinu vývozu, čím ju odrezali od kľúčových technológií. Veľká Británia, Švédsko, Austrália a Japonsko tiež zakázali spoločnosť Huawei, zatiaľ čo ostatné krajiny vrátane Francúzska a Indie prijali opatrenia, ktoré predchádzajú úplnému zákazu.

    Niekoľko dní po zatknutí pani Mengovej Čína zadržala dvoch kanadských občanov Michaela Spavora a Michaela Kovriga pre podozrenie zo špionáže. Kritici obvinili Čínu, že s nimi zaobchádza ako so súčasťou tzv. „rukojemníckej diplomacie“. Čína to popiera.

    Spoločnosť vyslala do Washingtonu vedúcich predstaviteľov spoločnosti Huawei, aby sa pokúsili vyriešiť prípad, ktorý živil medzinárodné napätie.

    Pre šéfa spoločnosti Huawei bol tento problém osobný, nakoľko jeho dcéra bola zadržiavaná, ale pre Čínu to bola hlavná príčinu hnevu. Otrávilo to aj vzťahy medzi Čínou a Kanadou. Čínsky súd minulý mesiac odsúdil podnikateľa Michaela Spavora za špionáž a odsúdil ho na 11 rokov väzenia.

    Kanada odsúdila trest s tým, že jeho súdny proces nespĺňa ani minimálne štandardy požadované medzinárodným právom.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Huawei’s Meng Wanzhou ‚to be freed‘ in US deal, bbc.com, 24.9.2021,

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑