Spotrebitelia by mali odhodiť svoje čínske telefóny a vyhnúť sa nákupu nových. Podľa ministerstva obrany v Litve majú mobilné telefóny od čínskej firmy Xiaomi zabudovanú funkciu automatického cenzurovania problematického obsahu. Funkcia zatiaľ v zariadeniach predávaných v Európe nebola aktivovaná, no podľa litovských úradov sa to môže kedykoľvek zmeniť.
Litva v utorok vyzvala svojich občanov, aby nekupovali mobilné telefóny od čínskej spoločnosti Xiaomi. Čínska firma na tvrdenie litovského ministerstva nereagovala. „Naše odporúčanie je nekupovať si nové čínske mobilné telefóny a zbaviť sa tých kúpených, ako je to len možné,“ uviedol námestník litovského ministra obrany Margiris Abukevicius.
Podľa zistení tamojšieho kybernetického úradu majú nové zariadenia od firmy Xiaomi v sebe zabudovanú schopnosť rozoznať a cenzurovať obsahy, ktoré sa nepáčia režimu v Pekingu. Ide napríklad o vety „Slobodný Tibet“ či „Dlhý život nezávislému Taiwanu“ a približne ďalších 400 slov a výrazov.
V zariadeniach, ktoré smerujú na trh v Európskej únii, je táto schopnosť deaktivovaná, podľa litovského úradu ju však je možné spustiť na diaľku.
Vzťahy medzi Litvou a Čínou sú v posledných týždňoch napäté potom, čo Taiwan, ktorý Peking považuje za vzbúreneckú provinciu, ohlásil zmenu názvu svojho zastúpenia vo Vilniuse. To mieni premenovať na Taiwanské zastúpenie. Podľa litovských úradov v súčasnosti cenzúra nebola čínsku firmou v mobiloch na diaľku aktivovaná, no môže sa tak kedykoľvek stať. Úrady na prítomnosť “zadných vrátok” testovali niekoľko modelov rôznych značiek s podporou 5G. Kým jeden smartfón od Xiaomi umožňoval diaľkovo ovládané cenzurovanie obsahu, smartfón Huawei obsahoval bezpečnostnú chybu.
Konkrétnym modelom, v ktorom je možné funkciu filtrovania obsahu aktivovať, je Xiaomi Mi 10T 5G. V repozitári sa má nachádzať až 449 fráz, ktoré je možné vo vyhľadávaní cenzurovať. Litovské úrady tiež zistili, že zariadenia Xiaomi prenášali zašifrované dáta o používaní telefónu na vzdialené servery v Singapure. Xiaomi na obvinenia zareagovalo vyhlásením, že necenzuruje žiadnu komunikáciu smerom od a k používateľom. “Xiaomi nikdy neobmedzovalo a neblokovalo akékoľvek aktivity používateľov smartfónov vrátane vyhľadávania, telefonovania či komunikačného softvéru tretích strán, a nebude tak robiť ani kedykoľvek inokedy,” dodala firma pre BBC. Hovorca spoločnosti Huawei povedal, že sa riadia zákonmi a predpismi krajín, v ktorých pôsobia a chránia kybernetickú bezpečnosť a súkromie. „Údaje sa nikdy nespracovávajú mimo zariadenia Huawei,“ dodal.
Zdroje:
1./ Lithuania urges people to throw away Chinese phones, BBC, 22.9.2021
2./ Litva vyzvala svojich občanov, aby nekupovali čínske mobilné telefóny Xiaomi, Pravda, 22.9.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]