Požadavek Organizace spojených národů, aby Austrálie ukončila těžbu uhlí, byl komplexně odmítnut zákonodárcem v Canbeře, který sliboval, že o budoucnosti životně důležitého exportu a tvůrce pracovních míst „rozhodne australská vláda, nikoli cizí orgán“.
Selwin Hart, asistent generálního tajemníka OSN a zvláštní poradce pro oblast klimatu, řekl na fóru vedení Australské národní univerzity, že postupné ukončení těžby uhlí je předpokladem plánu globalistického orgánu na zastavení „globálního oteplování“.
„Pokud svět uhlí rychle neukončí, změna klimatu způsobí spoušť napříč australskou ekonomikou: od zemědělství po cestovní ruch a napříč sektorem služeb,“ řekl.
Australský ministr zdrojů Keith Pitt to po jeho prohlášení oldmítl a uvedl, že uhlí zůstane významným přispěvatelem australské ekonomiky i po roce 2030.
„O budoucnosti tohoto klíčového odvětví bude rozhodovat australská vláda, nikoli zahraniční orgán, který ho chce zavřít a připravit tak naši ekonomiku o tisíce pracovních míst a miliardy dolarů z vývozu,“ řekl Pitt podle australské agentury Associated Press.
Poukázal na tři měsíce do července, kdy se vývoz uhlí vyšplhal na 12,5 miliardy dolarů – což je 26procentní nárůst oproti předchozímu čtvrtletí –, jako na důkaz toho, jak životně důležitá komodita zůstává pro australskou ekonomiku a pracovní místa s ní spojená, uvedla zpráva AAP.
„Uhlí bude i nadále generovat miliardy dolarů na licenčních poplatcích a daních pro státní a federální vlády a přímo zaměstná přes 50 000 Australanů,“ dodal Pitt v přímé výzvě klimatickým aktivistům, kteří se připojili k OSN a požadují, aby Austrálie přestala s touto praxí.
Australské odmítnutí OSN bylo podruhé za poslední tři roky, kdy se v otázce těžby uhlí postavila nikým nevolenému orgánu.
Austrálie v roce 2018 oznámila, že bude pokračovat v těžbě tohoto zdroje v přímém rozporu s výzvou Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) k postupnému ukončení těžby uhlí do roku 2050.
Místopředseda vlády Michael McCormack řekl, že Austrálie by měla „absolutně“ nadále využívat své obrovské zásoby uhlí, navzdory strašlivým varováním IPCC, že svět má pouhých 12 let na to, aby se vyhnul klimatické katastrofě.
Šlo o pokračování politiky, kterou poprvé zveřejnil bývalý premiér Tony Abbott, jenž v roce 2015 prohlásil, že uhlí je budoucnost, protože je dobré pro lidstvo.
Abbottovo deklarované přesvědčení, že fosilní palivo – nikoliv obnovitelná energie – je klíčem k životaschopné budoucnosti nejen v Austrálii, ale napříč rozvojovým světem.
Současná konzervativní koaliční vláda vedená premiérem Scottem Morrisonem se tohoto plánu těžby uhlí drží tak dlouho, dokud bude existovat světový trh, který bude mít zájem.