• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zbrojenie, vojny a ekológia

    30-9-2021 Zem & Vek 92 670 slov zprávy
     

    Během ozbrojených konfliktů a vojenských misí obecně dochází ke škodám na životním prostředí v důsledku použití zbraní.

    Dnes navážeme na náš předchozí článek „Militarizace společnosti vede ke zhoršování životního prostředí, další ukázkou ze zprávy Centra Delás s názvem „Militarism and Environmental Crisis“.

    Podle sociologa životního prostředí Goulda je militarizace ekologicky nejničivějším lidským činem. Dopady vojenské činnosti na životní prostředí se projevují jak v době míru, tak v době války, neboť všechny fáze procesu militarizace společnosti vedou ke zhoršování životního prostředí.

    Během ozbrojených konfliktů a vojenských misí obecně dochází ke škodám na životním prostředí v důsledku použití zbraní: zejména zbraně hromadného ničení – jaderné, chemické a biologické – znečišťují suchozemské a vodní ekosystémy. Vojenské mise spotřebovávají obrovské množství fosilních a jaderných paliv v letadlech, lodích a tancích. Války jsou také příčinou ztráty životního prostředí divokých zvířat a odlesňování. Kromě toho miny a nevybuchlá munice zanechávají půdu nevhodnou pro zemědělství a chov zvířat a představují trvalé nebezpečí pro civilní obyvatelstvo. Válečné trosky vnášejí do ekosystémů řadu chemických látek a dalších toxinů.

    Spotřeba energie a dalších zdrojů na národních a mezinárodních vojenských základnách vypouští do atmosféry značné množství emisí CO2. Tyto vojenské základny zabírají půdu pro výcvik vojáků a jsou značně znečištěné používáním různých toxických látek pro údržbu vojenského arzenálu. Dalším zdrojem znečištění vody a půdy je vojenský výzkum a vývoj a s ním spojené testování zbraní, a to jak používáním paliv, tak toxickým odpadem, který při něm vzniká. Další toxiny se do životního prostředí dostávají při výrobě, skladování, přepravě a likvidaci biologických a chemických zbraní.

    Na základě údajů z USA za období 1984-2015 výsledky potvrzují, že hlavní příčinou emisí oxidu uhličitého a spotřeby biopaliv je hospodářský růst a militarizace.

    Vojenský průmysl

    Vojenským průmyslem se rozumí společnosti, které zcela nebo zčásti vyrábějí zbraně a jejich součásti, jakož i související služby, jako je komunikace, letecké systémy nebo údržba vojenského vybavení.

    Má významné nepřímé dopady na životní prostředí, od těžby surovin pro výrobu zbraní, přes znečištění z průmyslových činností v dodavatelských řetězcích až po konečnou montáž nového vojenského vybavení. Obchod se zbraněmi (vývoz i dovoz) má dopad na životní prostředí také kvůli spotřebě energie potřebné k přepravě zbraní a znečištění, které s tím souvisí.

    Finanční instituce umožňují existenci vojensko-průmyslového komplexu

    Finanční instituce jsou rovněž zapojeny do vojenského obchodního cyklu a poskytují veškeré finanční služby nezbytné pro jeho hladké fungování.

    Finanční instituce mají dopady na životní prostředí, stejně jako další fáze vojenského obchodního cyklu, neboť spolu s nadnárodními těžebními společnostmi a vojensko-průmyslovým komplexem tvoří globální trojúhelník moci – síť vysoce vzájemně závislých organizací a jednotlivců, jejichž fungování souvisí se změnou klimatu.

    Jinými slovy, finanční instituce mají nepřímý dopad na životní prostředí, protože těžební společnosti a vojensko-průmyslový komplex jsou na jejich službách závislé takovým způsobem, že by bez nich nemohly přežít.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Zbrojení a války znamenají ekologicky nejničivější lidský čin, http://casopisargument.cz/, 29.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑