V hlavním městě Slovinska Lublani policie nasadila slzný plyn a vodní děla poté, co se tisíce demonstrantů rozčilených kvůli povinným covidovým pasům pokusily zablokovat hlavní dálnici a byli obviněni z napadení médií.
Slovinská vláda zavedla v polovině září povinné covidové pasy pro téměř všechny obchody, služby a pracoviště, neboť národ čelil jednomu z nejhorších výkyvů výskytu koronaviru na obyvatele v Evropě. Opatření řadu lidí rozzlobila a ve středu došlo ke třetímu velkému protestu proti těmto omezením.
Obrovský dav se shromáždil na Náměstí republiky před parlamentem v Lublani, aby požadoval zrušení povinných covidových pasů a také odstoupení vlády. Policie odhadla účast na neschváleném shromáždění na zhruba 10 000, zatímco organizátoři trvali na tom, že jejich počet je desetkrát vyšší.
Zatímco parlament byl ostře střežen pořádkovou policií, lidé, z nichž většina ani nenosila roušky, ani nedodržovala společenský odstup, se vydali na pochod k předměstí, mávali vlajkami a skandovali, zatímco nad nimi kroužil policejní vrtulník.
Policie zasáhla, když průvod dorazil na Lublaňskou okružní cestu a pokusil se ji zablokovat, postříkal dav vodními děly a pomocí slzného plynu ho rozehnal.
Po vypuknutí násilností pochod změnil směr a demonstranti se vydali zpět na Náměstí republiky, kde shromáždění pokračovalo.
Protestující se také zlobili na některé místní sdělovací prostředky kvůli jejich zpravodajství během pandemie.
Posádky z Kanal A a POP TV komerčních stanic uvedly, že byly napadeny při natáčení události, kdy lidé házeli po novinářích předměty a plivali na ně. Člen ochranky doprovázející posádky byl podle slovinské tiskové agentury (STA) lehce zraněn.
Bylo použito i vodní dělo, když se dav snažil zastavit před sídlem veřejnoprávní stanice RTV Slovenija.
Shromáždění se konalo ve stejný den, kdy Slovinsko oznámilo dočasné pozastavení očkování vakcínou od společnosti Johnson & Johnson v reakci na smrt dvacetileté ženy, která dva týdny po podání injekce utrpěla krevní sraženiny a krvácení do mozku. Vakcína zůstane pozastavena, dokud ministerstvo zdravotnictví nevyšetří, zda existuje souvislost mezi očkováním a komplikacemi, které žena utrpěla. Otec oběti se protestu zúčastnil a oslovil dav.
Slovinský premiér Janez Jansa toto shromáždění na Twitteru odsoudil a trval na tom, že útoky, výhrůžky a porušování pravidel kvůli Covidu-19 nemají nic společného s ústavním právem na shromažďování. Premiér také naléhal na ministerstvo vnitra, aby zasáhlo, protože podle něj policie nebyla schopna protesty potlačit.
Slovinsko, které má přibližně 2 miliony obyvatel, zaznamenalo od vypuknutí pandemie Covid-19 více než 292 000 infekcí a více než 4500 úmrtí. Očkovací úsilí země zaostává za mnoha evropskými sousedy. V zemi je plně očkováno kolem 48%.