• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Koncentrácia CO2 v školských triedach dvojnásobne prekračuje povolené limity

    1-10-2021 Zem & Vek 91 748 slov zprávy
     

    Žiaci a učitelia sa nielenže učia s rúškami na tvári, ale podľa najnovšej analýzy trávia hodiny v nevetraných a hlučných triedach, čo zle vplýva na ich sústredenie, zdravie a imunitu. Analýza Platformy Budovy pre budúcnosť konštatuje, že žiaci sa učia veľkú časť dňa v nevyhovujúcom prostredí, ktoré má negatívny dopad na ich výkon a zdravie.

    Na Slovensku navštevuje školy 1,1 milióna detí a študujúcich a približne 165 tisíc pedagógov. Deti trávia s výnimkou domova najviac času práve v školách a sú podobne ako starší ľudia viac citliví na koncentrácie oxidu uhličitého.

    Merania na 28 slovenských školách ukázali, že žiaci aj učitelia sú hodiny v triedach, kde sú prchavé chemické látky, prach a rekordné hodnoty oxidu uhličitého. S tým je spojená aj veľká hlučnosť a prehrievanie tried v letnom období. Podľa autorov analýzy je alarmujúce, že niektoré limitné hodnoty boli v triedach prekračované niekoľkonásobne.

    Oxid uhličitý (CO2) je plyn bez farby a zápachu a vzniká pri vydychovaní. Najčastejšie sa jeho koncentrácie vyjadrujú v jednotkách ppm (parts per milion).

    „Jedným z najčastejších problémov je vydýchaný vzduch v triedach počas vyučovania s vysokou úrovňou koncentrácie CO2. V zimnom období prekračovali hodnoty CO2 úroveň 1500ppm takmer počas celého dňa vo všetkých sledovaných triedach a často krát vystúpili na hodnoty okolo 3000ppm, čo je dvojnásobok maximálnej prípustnej koncentrácie v interiéri,“ upozorňuje analytik platformy Budovy pre budúcnosť a autor štúdie Richard Paksi.

    Optimálna koncentrácia CO2 v interiéri sa pohybuje medzi 600 až 1000ppm. Maximálna prípustná koncentrácia je 1500 ppm.

    Pri vyššej koncentrácii prichádza únava, bolesť hlavy, znižuje sa sústredenie detí a klesá ich produktivita, dodáva Paksi.

    K vydýchanému vzduchu sa podľa neho pridáva nevhodná akustika v triedach a nekvalitné osvetlenie.

    „Naše zistenia poukazujú na zvýšený výskyt symptómov syndrómu chorých budov. Znamená to, že ľudia v interiéri pociťujú zvýšenú únavu, bolesti hlavy, problémy s koncentráciou. Škodlivé prostredie môže spôsobiť astmu aj respiračné infekcie u detí aj pedagógov,“ dopĺňa Paksi.

    Miroslava Zliechovec zo spoločnosti Saint-Gobain konštatuje, že každý z uvádzaných problémov je možné riešiť stavebnými, technologickými či architektonickými úpravami pri rekonštrukciách škôl. Nasledujúce roky sa ich majú na Slovensku obnoviť stovky. Či k tomu dôjde nie je isté.

    Stovky miliónov eur z plánu obnovy a eurofondov, ktoré majú ísť na hĺbkové renovácie verejných budov vrátane škôl, majú v prvom rade ušetriť spotrebu energie na školách a parametre vnútorného prostredia nezohľadňujú. Medzi rezortami nie ja zhoda ani v tom, kto má túto agendu na starosti.

    Súčasné nastavenie verejných politík kladie pri obnove budov do popredia úspory energií.

    Normy pre zdravé vnútorné prostredie budovy sú roztrúsené v rôznych vyhláškach a často majú len odporúčací charakter.

    Investor ich v projekte rekonštrukcie môže a nemusí zapracovať.

    Slovensko chce investovať v nasledujúcich rokoch stovky miliónov eur do renovácií škôl. Aj keď Komisia požaduje, aby boli peniaze vynaložené iba na klimaticky odolné projekty, pre vládu nie je kvalitné vnútorné prostredie škôl zatiaľ prioritou.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    1./ Deti sa učia v prehriatych triedach. Komisia chce problém riešiť, vláda ho nevidí, https://euractiv.sk/, 19.8.2021

    2./ Koncentrácia CO2 v školských triedach dvojnásobne prekračuje povolené limity, https://euractiv.sk/, 28.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑