3. října 2021 - 04:20
Ono je sice hezké, že máme politické strany či politická hnutí, jejichž podstatným bodem volebního programu je opuštění Evropské unie, ale pohleďte, co potom nasleduje, píše v komentáři Pavel Chrastina.
A teď se zkuste zamyslet. Nebylo by mnohem přijatelnější a také o mnoho chytřejší, kdyby totéž udělaly čtyři země najednou spolu s perspektivou, že se k nim může ještě několik dalších přidat? Tento blok by pak reprezentoval sílu sedmdesáti, možná i více milionů lidí s celkem dobře vyváženou průmyslovou i zemědělskou výrobou, a to za předpokladu, že si členské státy budou vzájemně přednostně pomáhat. Země takového nového evropského uskupení by samozřejmě zůstaly striktně národní, demokratické a suverénní ve všech ohledech. A konečně, není úplně vyloučeno, že by k tomu všemu bylo nezbytně nutné vystupovat ze stávající unie. Nu, co vy na to?
Je charakteristické, jak se k návštěvě maďarského premiéra zachoval náš tzv. hlavní sdělovací proud počínaje „veřejnoprávníky“. Ačkoli přinesli poměrně ucelené zpravodajství o Orbánově návštěvě, začali celou věc následně rozmělňovat a rychle povolali vrchního bruselského slouhu, takto šéfa Pirátů, aby nám to celé převyprávěl a vysvětlil. Pro všechny eurosoudruhy je totiž Orbánova návštěva citelnou ranou, a bude jim trvat několik dní, než se z ní vzpamatují, jestli vůbec.
Závěrem je tedy nutno zopakovat: Pamatujte, že žádná státní návštěva se nedělá náhodou, už vůbec ne pro to, že by si někdo s někým chtěl po nějaké době popovídat. Každá státní návštěva je promyšlená a přináší poselství. Je jen a jen na nás, zda doručenému poselství porozumíme, končí komentář Pavel Chrastina.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:ps)