• Vybrat den

    Listopad 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žiarske Slovalco možno čaká najhorší scenár – zatvorenie a prepúšťanie

    3-10-2021 Zem & Vek 68 633 slov zprávy
     

    Ak štát nebude vysoké ceny elektriny hlinikárni kompenzovať výraznejšie, fabrike v budúcnosti hrozí zatvorenie, potvrdil akcionár.

    Hlinikárňam Slovalco nehrozí zatvorenie až teraz pre vysoké ceny elektriny. Ich nórsky spoluvlastník Norsk Hydro chcel fabriku zavrieť už pred dvoma rokmi, keď v svetovom biznise stlačili nadol ceny hliníka ázijskí konkurenti.Firma, ktorá je najväčším odberateľom elektrickej energie na Slovensku, avizuje, že pri jej rekordne rastúcich cenách nedokáže dlhodobo fungovať. Nedokážu investovať ani do svojej nutnej obnovy.

    Koniec fabriky môže podľa jej vedenia zvrátiť iba to, ak jej Slovensko začne drahšiu elektrinu kompenzovať podobne, ako to robia pre svoje hlinikárne iné európske krajiny.  Mimoriadnu výpomoc od vlády chcú všetci veľkí spotrebitelia energií.

    Hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom ďalej utlmuje výrobu, z celkového počtu 226 pecí odstavila štrnásť už pred časom, v týchto dňoch k nim pribudlo jedenásť.

    Ak sa nič nezmení, najhorším scenárom je úplné zatvorenie fabriky a prepúšťanie. Závod na výrobu hliníka dnes zamestnáva približne päťsto ľudí priamo, ďalších asi dvetisíc pracovných miest je naň naviazaných nepriamo.

    Do vysokých cien elektriny sa premietol predovšetkým nárast cien emisných povoleniek, ktoré musia nakupovať podniky produkujúce emisie CO2, teda aj výrobcovia elektriny, ktorí využívajú ako zdroj napríklad uhlie.

    „Keď nám stúpne cena elektrickej energie o jedno euro (o 0,1 eurocenta na kWh – pozn. red.), zhorší sa nám ekonomický výsledok o 2,4 milióna eur,“ vysvetlil dopad stúpajúcich cien generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý.

    Vedenie hlinikárne dlhodobo upozorňuje, že systém na kompenzáciu vysokých cien elektriny, ktoré v hlinikárni tvoria 40 až 60 percent výrobných nákladov, na Slovensku nefunguje.

    Hoci štát zhromažďuje výnosy z predaja emisných kvót priemyselným podnikom, späť do priemyslu sa z nich prostredníctvom Environmentálneho fondu vracia minimum. Vlani to boli pre jedenásť priemyselných podnikov len tri milióny.

    Kým súčasná miera kompenzácií vysokých cien energie na Slovensku dosahuje len dve percentá z príjmu z povoleniek, európsky priemer je na úrovni 18%. Niekoľkonásobne vyššia ako u nás je táto pomoc v Nemecku, Francúzsku, Nórsku, Slovinsku, no aj v susednej Českej republike.

    „Nežiadame nič viac a nič menej ako rovnaké podmienky ako inde v Európe, aby sme boli konkurencieschopní,“ povedal v Žiari nad Hronom predseda predstavenstva spoločnosti Slovalco a tiež zástupca väčšinového akcionára Norsk Hydro Ola Saeter.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Žiarske Slovalco utlmuje výrobu. O rok budeme vedieť, či fabrika skončí, hovorí jej šéf, aktuality.sk, 30.9.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑