Až 52 % gastropodnikov ďalšiu vlnu koronakrízy neprežije, ak by pomoc od štátu bola rovnaká ako v prechádzajúcom krízovom období, vyplýva to z prieskumu vykonaného na vzorke viac ako 500 reštaurácií, signatárov iniciatívy Pomoc pre gastro.
Podľa prieskumu 9 % podnikov po druhej vlne koronakrízy už neotvorilo. Vyše 60 % podnikateľov v slovenskom gastrosektore už v prvej vlne pristúpilo k prepúšťaniu zamestnancov. Viac ako 80 % podnikateľov sa zadlžilo a muselo siahnuť po pôžičkách. Pre vyše 40 % podnikov tvorilo obedové menu základ tržieb. Až 90 % podnikateľov deklaruje zlú finančnú situáciu.
Podľa prieskumu vyše 50 % gastropodnikom by pomohlo naštartovanie spotreby formou poukazov na stravu. Z prieskumu tiež vyplynulo, že takmer 60 % podnikom chýba kvalifikovaný personál a 45 % podnikov podľa zistení iniciatívy avizuje menej hostí ako pred pandémiou.
Koronavírusová kríza zasiahla do života mnohých podnikateľov, najvýraznejšie však do segmentu reštaurácií a gastra, ktoré boli počas lockdownu zatvorené a nemohli v plnej miere poskytovať svoje služby. Ako sa tento stav prejavil na tržbách či hospodárení, aj tieto dáta ponúka unikátna analýza Gastrorok 2020 iniciatívy Pomoc pre gastro.
Iniciatíva Pomoc pre gastro ako prvá minulý rok upozornila na to, že korona kríza ťažko zasiahne oblasť cestovného ruchu, do ktorého patrí aj sektor gastronómie. Počas vlaňajšieho aj tohto roka sa preto snažila zviditeľňovať to, s akými problémami ľudia podnikajúci a zamestnaní v gastre zápasia. ,,K našim zisteniam od začiatku patrí to, že o slovenskom gastro segmente chýba množstvo dôležitých ekonomických informácií. Tento stav sme sa rozhodli zmeniť. Aj preto, aby sme začali hovoriť o ekonomických prínosoch gastra pre Slovensko s cieľom zvýšiť podporu pre tento sektor,“ uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.
Gastro možno nie je odvetvie, ktorého príspevok do ekonomiky je taký výrazný ako vo výrobných priemyselných odvetviach, ale dáva prácu a priestor na sebarealizáciu desať tisícom ľudí. Analýza Gastrorok 2020 skúma odvetvie pomocou vymedzených SK NACE kódov a registra účtovných uzávierok v databáze FinStat. ,,Kľúčovým posolstvom našej analýzy je to, že gastro sektor zaznamenal najväčší pokles tržieb za posledné štyri roky a vrátil sa späť pod úroveň spred 4 rokov,“ dodala Magdaléna Koreny. Podľa analýzy trh gastra ovplyvnil aj štýl práce z domu formou home office, ktorý zobral hostí prevádzkam v obchodných centrách a kancelárskych budovách. Ľudia sa do reštaurácií vracajú len pomaly, pričom najväčší prepad dopytu po službách v gastre je vo vekovej kategórii do 30 rokov.
Gastro dlhodobo volá po rôznych formách podpory od vlády, ktorá sa však odvolávala na to, že kým prikročí k zavádzaniu ďalších a výraznejších nástrojov pomoci, potrebuje ich mať podložené dátami. Tie má teraz iniciatíva k dispozícii, podnikatelia na dialóg čakajú. ,,Na mnohých miestach Slovenska sú podmienky podnikania v gastre opätovne výrazne obmedzené, preto dúfame, že sa dočkáme kompenzácií. Bez toho ďalšie podniky neprežijú a dôjde k ďalšiemu prepúšťaniu. Vláda by mala komunikovať, aké nástroje pomoci pre nás pripravuje. Rovnako naliehavé sú opatrenia, ktorými by sa v našom sektore zvýšila zamestnanosť,“ povedal Arsene Becker, prevádzkovateľ siete NP Patisserie, Koliba, Fresh.
Zdroje:
1./ DESIVÉ predpovede: Ak sa POMOC od štátu NEZLEPŠÍ, pandémia ZNIČÍ polovicu gastropodnikov, 1pluska.sk, 3.10.2021
2./ Ďalšiu vlnu koronakrízy by nemuselo prežiť až 52 percent gastropodnikov, aktuality.sk, 3.10.2021
3./ Analýza GASTROROK 2020: Slovenské gastro utrpelo výrazné škody, pomocpregastro.sk, 29.9.2021
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.