Cena zemního plynu v Evropě přesáhla historické maximum 1100 dolarů za 1000 metrů krychlových, ukazují údaje burzy Intercontinental Exchange (ICE).
Cena listopadových komidit na centrum TTF v Nizozemsku dosáhla při ranním obchodování 1101 dolarů za 1000 metrů krychlových. To je v přepočtu na domácnost téměř 106 dolarů za megawatthodinu. Celkový růst cen plynu činil kolem 8:00 SELČ asi 5%.
Evropské ceny plynu v pondělí poprvé v historii překročily 1000 dolarů za 1000 metrů krychlových.
Analytici připisují rostoucí náklady nedostatečným zásobám plynu v evropských skladovacích zařízeních, které mají pokrýt postpandemický nárůst poptávky.
Současná energetická krize už má za následek vyšší náklady pro spotřebitele, přestože ještě zdaleka není vrcholící zimní sezóna, a přinutila některá průmyslová odvětví omezit výrobu, což hrozí, že bude brzdit hospodářské oživení kontinentu.
Ruští experti nedávno varovali, že ceny plynu by se mohly ještě zvýšit kvůli řadě faktorů, včetně poptávky v Asii, počasí v Evropě s blížící se zimou a také načasování spuštění ruského plynovodu Nord Stream 2.
Někteří lidé považují Nord Stream 2 za prostředek ke stabilizaci situace na evropském energetickém trhu, přičemž plynovod je schopen dodávat další plyn, který kontinent potřebuje.
Projekt však stále čeká na certifikaci ze strany EU, což by mohlo trvat měsíce kvůli byrokratickým překážkám a tlaku ze strany Washingtonu a některých východoevropských zemí, které jsou proti zvyšování dovozu energie z Ruska.