7. října 2021 - 09:01
O jedné naší krizi
Svůj krátký článek v Lidových novinách z 18. září nazval Marek Hudema „Naše dvojí krize“ a píše o tom „ proč důchody a bydlení nechce nikdo řešit“. To si nemyslím, Nevím jak je to s důchody, ale návrhů jak řešit naší a v podstatě celoevropskou krizi v bydlení jsou popsány celé stránky volebních programů politických stran, kandidujících v letošních volbách. Nemyslím si tedy že, jak píše autor na závěr svého článku „ žádná politická strana reálně bydlení raději řešit nechce“. Myslím, že mnozí chtějí, ale chtít a vědět jak, jsou dvě odlišné věci.
Není to ovšem jednoduché. Ne že by se nám nechtělo řešit bydlení, ale nechce se nám řešit, resp. rozhodnout jednak o opuštění donekonečna opakovaných, ale zcela zjevně neúčinných ekonomických „dogmat“, ale zejména konečně rozhodnout o celém lidskoprávním problému, který bytovou krizi doprovází. Jde zde o střed dvou rovnocenných lidských práv, což vyžaduje nalézt odpověď na otázky, které si snad ani netroufáme položit.
Pokud jde o tu ekonomickou stránku bydlení stojí za povšimnutí, že přesto, že volební programy všech politických stran obsahujících kapitolu o „dostupném bydlení“, již mnoho mladých lidí se smiřuje s tím, že si nebudou moci dovolit to, co si mohli dovolit jejich rodiče: koupit si vlastní byt. Patrně nebude líp. Zvěsti o růstu již tak dost obtížně zaplatitelného nájemného přijímáme, jako by šlo o slovo boží a nikoliv jako důsledek toho, že výše nájemného je dána požadavkem pronajímatele Souvislost mezi výší nájmu a např. růstem cen stavebného materiálu by existovala, pokud by existovala povinnost pronajímatele do pronajatého bytu pravidelně investovat, ale taková povinnost u nás není. V podstatě vše v bytě si nájemce hradí ze svého.
Bytů je v nás prý málo „ jejich cena roste a drahé jsou i nájmy“ píše Marek Hudema. S touto představou se musíme rozloučit: ukažte mi město, kde jsou nájmy levné jen proto, že je tam dostatek bytů. Samozřejmě že jsou města, kde existuje dostatek bytů, ale nikoliv proto, že zde je jich dostatek, ale proto, že zde z mnoha známých a pochopitelných důvodů zde aktivní část společnosti většinově nemůže bydlet. S počtem bytů to nesouvisí. Nechme prý tento nedostatek bytů řešit „rozpínáním měst jako v americkém Houstonu, či přestavováním jako v Tokiu“. Myslíte si, že v Houstonu a Tokiu je dostatek levných bytů? Musíme prý „usnadnit výstavbu hlavně v širších centrech měst“. Bytů, které budou stejně nedostupně drahé jako ty dnešní? Jaký by to mnělo smysl? A že to vyřeší trh nabídkou a poptávkou? Přece u trhu platí, že se se zvyšováním ceny klesá poptávka, ala jak u bydlení chcete snižovat cenu nižší poptávkou? Že se nebude bydlet, jako si prostě nekoupím příliš drahé auto?
Tápeme v nejen v realizaci i v právu. Mezi rozhodnutím Ústavního soudu z. R. 2002 kdy tento soud zrušil vyhlášku č.176/93 Sb. která umožňovala postupné zvyšování nájmů, protože se zdála být protiústavní, až k nedávnému rozhodnutí téhož soudu, kterým byla zrušena část zákona o hmotné s nouzí, která umožňovala obcím nevyplácet doplatek na bydlení (protože byl protiústavní), je dlouhá řada přijatých a po čase zrušených právních předpisů, kterými se především obce snažily řešit některé příznaky krize, kterou nyní zažíváme. Ale s neřešeným a prohlubujícím se problémem s bydlením, jehož nejviditelnějším symbolem je růst vyloučených lokalit, rostoucí počet tzv. nepřizpůsobivých a sociálně vyloučených občanů, chudých důchodců a bezradné obce, roste ve společnosti nepříjemný dojem, že právní stát není schopen svými zákony a právem řešit problémy společnosti. Jak dlouho ještě?